Hoya retusa

cornelia

Fondator
Membru staff


Aceasta doamna mi-a dat emotii. In vara am primit un lastar. Silfid precum mama. L-am pus la inradacinat si varful a inceput sa se usuce. Dupa aia a stagnat. Am mai primit un lastar. Iar s-a uscat varful. Primul are acum radacina, al doilea nu. I-am plantat impreuna si ... cum le-o fi vrerea.
 

Tina

Active Member
Cind zici "Silfid precum mama", la mine te referi, nu ? :mrgreen: :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Draga doamna daca va face placere, atributul va apartine. Eu ma refeream la planta mama dar diferenta intre mama si planta mama e asa de mica ... :rofl: :rofl:
 

miha

Member
Azi m-a bucurat cu o floricica...desi e micuta...e gingasa si miroase frumos cand te apropii de ea... :rofl:

 

sarselia

Active Member
Moderator
Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi legate de aceasta Hoya.
Ce fel de temperaturi ii plac?
Cred ca mai degraba prefera racoarea,nu?
Multumesc mult.
Am si eu un butas mic de tot si as vrea sa stiu ce si cum ii place.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E din seria "nu-i place nimic". Probabil din cauza radacinilor mici si a frunzelor-ace care se deshidrateaza usor. La mine n-a mers. Intr-un tarziu planta a murit si nici nu mai sunt dispusa sa incerc inca o data. Am ales alte varietati mai putin ... simandicoase.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii ca tot din cauza ca nu ii place nimic am intrebat si eu.Vara a stat afara si vad ca i-a mers bine.Acum ca s-a facut mai frig peste iarna am bagat-o in casa si parca incep sa i se ingalbeneasca frunzele.
In casa nu sunt mai mult de 20 de grade.
Parca daca o ud ii trece desi poate doar mi se pare mie...
Sa vedem daca vrea si la mine ca daca nu o las si eu balta .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate ai tu mai multa bafta. Daca aflu care-i chichita cu ea, vin aici sa povestesc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce dragalasenie!Si ce mare e planta!
A mea sta de cand am primit-o.Nu a crescut nici mara un centimetru.Oare din ce cauza?
Sta in fata unui geam vestic si o ud cam o data pe saptamana.In camera sunt vreo 22 de grade.
 

elaelena

Member
ca toate hoyele,e dificil sa iti dai seama ce nu le prieste.... o am de cativa ani, la inceput a stagnat destul de mult, apoi a inceput sa se indeseasca; si iarna trecuta a facut multi lastari dar in iarna asta niciunul plus ca i-au cazut destul de multe frunze in toamna!
sigur ii place lumina si racoarea, din cate am observat eu...vara o pulverizez zilnic
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc pentru sfaturi,Ela.Poate ar trebui sa o mut undeva mai la racoare...
Cred ca voi incerca poate ca asa isi va da putin drumul.

Numai bine!
 

Johana

Member
Foarte frumoasa! La cat mai multe flori.
E una din speciile la care nici eu nu reusesc sa ii gasesc locul....stagneaza si cand am taiat un butas din ea si am pus la inradacinat am zis ca poate puiul va fi mai harnic, dar a fost doar pentru inceput. Acum s-au pus ambele pe leneveala.
 
Sus