Iarba palmier

mihai_c

Member
Am dezlegat in sfarsit misterul "palmierului" necunoscut din imagine (stiu ca mai era cineva care il avea si nu stia ce este).



In final nu este vorba despre un palmier ci despre iarba palmier (palm grass) - Curculigo (aka Molineria) capitulata, specie din familia Liliaceae.
 
A

Anonymous

Guest
Multumesc. Eu am o chestie din asta si o tineam de palmier. La un moment dat, mai demult, a facut si niste flori galbene, la baza tulpinii. Informatii ceva, in legatura cu ingrijirea? Daca nu, caut cu google.
 

mihai_c

Member
Din experienta:
- sensibila la frig, sub 0oC se "ard" frunzele foarte repede;
- rezista la uscaciune dar creste mult mai bine daca e udata abundent;
- creste mai bine in lumina difuza decat la soare direct (lucru de inteles daca ne gandim ca este o planta care creste in etajul inferior al padurilor pluviale);
- sufera mult atunci cand le mut primavara afara si toamna inapoi in casa, dar rezista eroic;
- se inmulteste vegetativ prin pui care ies din rizomi si pot fi separati.

Le am de 3-4 ani si deabia acum am reusit sa aflu despre ce e vorba. La Cluj se vand in florarie sub numele de Attalea si asta m-a indus in eroare; si eu eram convins ca e vorba despre un palmier.
 

sonia_i

Active Member
va rog sa ma ajutati si pe mine :(
frunzele palmierului meu (iarba palmier) se usuca. nu stiu ce am facut, i-am schimbat locul de mai multe ori si de fiecare data ii merge tot mai rau. ii ud cam o data pe saptamana si e pus la 3 m de fereastra.
multumesc de ajutor.
 

sonia_i

Active Member
chiar nu stie nimeni de ce se usuca frunzele mele? :(
io innbunesc daca pierd planta asta.
 
Sus