Iaz cu peste

Trisca

New Member
Vreau si eu sami fac un iaz de aproximativ 12x6 si 2 metri adancime cu peste. As vrea sa stiu cat peste miar putea supravietui si ce fel de peste.
Multumesc!
 

goodmans

Member
salut
si eu sint nou propietar de iaz si momentan ma confrunt cu combaterea algelor,si nu prea stiu sa o fac cum trebuie
din experienta acumulata iti pot spune ca pestele care face cea mai putina mizerie este crapul.
eu am 6 crapi romanesti din care 2 au cate 3KG bucata intrun iaz 5*5*2adancime.
in momentul in care am bagat si ceva carasi apa a luat-o rau pe campie din cauza lor,toata tot si se kka in prostie.
din ce am aflat de la un inginer din piscicultura poti baga 1.5Kg peste/mc de apa daca este suficient de bine oxigenata,oricum il bagi treptat si daca vezi ca incepe sa umble pe la suprafata dupa aer.....nu e bine,mai bagi in tigaie din ei.
Bafta si sa pui poze sa ne inspiram si noi.
 

padrian

Member
Trisca a spus:
Vreau si eu sami fac un iaz de aproximativ 12x6 si 2 metri adancime cu peste. As vrea sa stiu cat peste miar putea supravietui si ce fel de peste.
Multumesc!

Crapi KOI !!!!

spectaculosi ca si coloristica si foarte rezistenti.

asta bineinteles daca iazul este ornamental ...daca vrei piscicultura nu cred ca o sa afli prea multe pe acest forum.

 

Sparow

Member
Koy si carasi aurii merg bine de tot la masura iazului.Cat de rezistenti sant Koy asta e altceva...mie mi-au dat coltu 4 femele in perioada de reproducere,dar cine stie unde au crescut pana acu ...ca ii am de 2 luni.
 
Sus