Iaz/Helesteu legal pentru fonduri europene

cosmin77

New Member
Salut tuturor,

Numele meu este Cosmin si sunt nou in comunitatea aceasta. Vin la voi cu sperata de a gasi niste raspunsuri avizate.

Am un teren la tara de apx 4.500 mp pe care am si un iaz/helesteu cu dimensiunile aproximative de 25/15 cu adancimea de 1m la un capat iar in celalalt capat apx 1,60m. A fost facuta o groapa in pamant, am bagat apa din put si am bagat peste, nimic mai mult. Am nuferi si salcie pe mal, arata superb. Poate va surpride sa va spun ca pestii traiesc bine mersi. Mai bag o pompa din cand in cand cu apa din put sa mai improspatez.

Helesteul il am de peste 10 ani iar acum doresc sa accesez fonduri europene sa pot sa-l maresc, sa pun pompe pentru filtrare apa, sa fac un put de mare adancime, sa amenajez si populez cu pesti Koy.
Helesteul trebuie sa stie Apele Romane ca il am in curte (asa mi-a spus cineva) ca sa pot accesa fonduri. Stie cineva cum pot intra in legalitate cu el? Am fost la Primarie si mi-au spus ca nu stiu ce trebuie sa fac.

Cred ca trebuie adaugat in Cartea Funciara a propietatii...

Va rog ajutati-ma ca nu stiu in ce directie sa merg!

Multumesc
 

gomez99

Well-Known Member
daca destinatia lui este productia de peste, atunci povestea e mai lunga si trebuie sa fii inregistrat ca poducator, etc. daca e numai de decor, trebuie trecut in cadatru, in ambele situatii trebuie autorizatie de la apele romane, de la mediu si autorizatie de constructie. in functie de linia de finantare, ti se poate cere si un business plan care sa demonstreze ca ai unde vinde productia de peste la un pret suficent ca sa fie profitabil.
ar exista acum fonduri UE pt asa ceva?
 

lelia

Well-Known Member
Cosmin, așa cum a spus și gomez, ai nevoie de foarte multe acte si de un plan de afaceri.
Dar inainte de asta trebuie sa vezi dacă esti eligibil si daca sunt alocate fonduri pentru ce vrei tu să faci. Toate astea le poti afla accesand fonduri-structurale.ro , programul operaoperational.POPAM (Programul Operational pentru Pescuit si Afaceri Maritime).
Poți de asemenea contacta un colsultant pe fonduri europene pentru planul de afaceri, dar numai după ce te informezi cu privire la eligibilitate si disponibilitatea fondurilor.
 

cosmin77

New Member
Multumesc frumos pentru raspunsuri! Acum dupa raspunsurile voastre imi doresc sa-l amenajez frumos pentru mine si familia mea. Asadar am sa renunt la fonduri pentru ca este complicat. In prima faza sa intru in legalitste cu el am nevoie.
Stiti cumva pasii de urmat? Am fost chiar azi la primarie si nu au stiut cum pot intra in legalitate. M-au indrumst catre Gospodarirea Apelor Dambovita. O sa trimit la scestia un email sa i intreb!

va multumesc pentru timpul vostru!

toate cele bune,
Cosmin
 

gomez99

Well-Known Member
din cite stiu eu de la alte proiecte, iti trebuie documentatie de constructie pe baza careia iti da aviz apele si mediul. dupa asta teoreretic iti trebuie aviz de constructie (cu taxa aferenta) de la primarie. primaria se pare ca nu stie de asta, da daca pe viitor apare vre un necaz de la o ploaie mare ceva, va sti sa te amendeze. asa ca zic sa folosesti iarna asta pentru alergatura. sigur ca pina la urma poti sa il faci si fara acte, da cum spuneam, daca vrea cineva sa iti faca o "bucurie", poate sa o faca mai usor. eu vad intotdeauna partea mai intunecata a lucrurilor...
 
Sus