Iazul ecologic - pareri pro si contra

aleynad

Active Member
Moderator
in ziua de astazi e mult mai usor sa torni beton la greu sau sa cumperi de-a gata un bazin prefabricat decat sa o iei de la zero si sa construiesti un iaz 100 % natural sau cel putin sa folosesti la constructia lui materiale naturale
cati dintre voi nu au folosit betonul?
e cineva posesorul norocos al unei balti create natural pe care a transformat-o in iaz?
va invit sa va postati parerile pro si contra iazului ecologic
 

goodmans

Member
in momentul in care iazul este facut de tine,indiferent de materiale,se numeste iaz artificial/ornamental
ca materialele sint ecologice sau nu....e partea a doua

un iaz natural este acela creat de natura fara implicarea omului.
cine dracu nu-si doreste in curte un iaz natural?unde gasim?
cine e nebun sa dea o grama de bani pe izolatii,pompe si filtre?
cei care isi doresc un iaz acasa....normal.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) voiam sa vad daca e totusi un norocos printre noi, care sa aibe un iaz natural :wink:
dar la titlu o sa fac o mica rectificare :D
 

m_ statescu

New Member
Iazul natural in curte- asa a fost terenul, cu un mic lac pe el- nu este neaparat o binecuvantare. Poti sa ai probleme cu vegetatia abundenta si diversificata, diverse salbaticiuni de apa sa iti vina prin curte fara probleme, posibile infiltratii de apa in sol...

Eu sunt adeptul unui iaz facut de mana omului in curte , aspectul putand sa fie de la natural la futurist.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cati dintre voi au optat pentru materialele naturale ?
sau cati ati preferat varianta mai scumpa, dar mai comoda de a cumpara un bazin prefabricat sau de a apela la o firma de specialitate pentru a construi iazul?
 

goodmans

Member
eu pot sa spun ca am investit ceva bani in materiale ecologice
astfel l-am izolat cu membrana epdm firestone care ar fi neutra ecosistemului
am luat piatra de pe albia raului
si cateva bucati de granit pentru bordura
nu am turnat nici macar un pahar de ciment
 

aleynad

Active Member
Moderator
felicitari,goodmans! deci se poate, sa mai incerce si altii!
asta voiam sa aud :clap:

noi inca nu avem iaz, dar e in plan, poate chiar anul viitor :D
si eu si sotul suntem adeptii materialelor naturale
eu am stat pana anul trecut la bloc, asa ca mi s-a acrit de betoane :x
si ma doare sufletul cand vad cum isi toarna unii zeci de metrii cubi de ciment in curte, in loc sa puna iarba :( , iar iazurile si le construiesc tot la fel...din ciment
in ziua de azi exista multe posibilitati, multe materiale ecologice la indemana, de ce sa alegem metoda simpla ...apeland repede la beton?
de ce sa uratim ceva din start, in loc sa punem umarul la munca si sa realizam ceva minunat, mai aproape de natura?
 

eldanyro

Member
eu voi incerca sa mi fac un iaz de inot cit mai natural
voi incepe in iarna sapaturile ca in primavara sa fie operational
inca nu sunt lamurit de sistemul de filtrare, ideea mea e ca as pune pietris si nisip pe fund si apa as turna-o in alt iaz sa nu tulbure depunerile, iazurile avind legatura
ca pro ar fi usor de intretinut fara chimicale si economie privind apa, ca nu trebuie sa o arunci
contra intr un iaz natural vei avea microorganisme poate chiar lipitori caci de, si lor le place sa faca baie,iar apa nu este asa curata ca intr o piscina e totusi apa de iaz
 

aleynad

Active Member
Moderator
spor la munca, eldanyro, asteptam rezultatul in primavara :)
Cat despre elementul "contra" orice lucru bun, are si un mic defect :wink: dar satisfactia obtinuta in urma realizarii iazului de balacit compenseaza micile neplaceri legate de microorganisme :)
 

Sparow

Member
1 Cam neclar ce intelegi prin ecologic.
2 Daca te referi la 100 natural ar insemna sa cumperi o balta undeva la capatul satului unde oamenii isi tineau gastele.Daca faci tu ceva de genul iaz automat vei folosi ceva materiale nu tocmai 100% ecologice.
3 Daca te referi doar la iazurile betonate ,eu am unul facut de mine 100% si e cu folie.NU l-as numi 100% ecologic pt ca nuferii sant in galeti de plastic,folia e din plastic,Mai arunc ceva dezinfectant cand pestii fac boli de piele ca ciuperci albe de ex.
Asa ca hai sa nu vorbim prea mult de natural sau ecologic,din momentul in care omul baga mana in natura ,natura pierde.

Fara pompe si filtre cam greu apa limpede si pompele folosesc curent si asta e neecologic nu?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Sparow, normal ca noi oamenii, niciodata nu vom putea crea un iaz 100 % natural, dar macar sa renuntam la betoane, la substante agresive care polueaza apa......
la asta ma refeream prin termenul "ecologic", voiam sa vad daca macar avem initiativa in directia aceasta :!:
cosurile de plastic in care stau plantele nu cred ca sunt atat de nocive pe cat este mortarul pe care l-ai folosit la fabricarea iazului :)
 
Sus