Iazul Meu - Klaws: amenajare iaz in zona de munte

klaws

New Member
Buna ziua.
Am sapat un iaz intr-o zona de munte: 7*12*1,5
citeva intrebari:
1. cum fac scurgerea? eu m-am gindit sa fac o chestie simpla pentru golirea iazului, gen teava cu robinet de un tol, in rest vreau sa-l las sa se scurga printr-un loc unde sa amenajez o alta teava (pentru preaplin)
2.as vrea sa-i intaresc peretii batind in interiorul iazului o serie de pari de rachita, care sa sustina niste scinduri/dulapi de arin(foarte aproape de mal). in spatele acestora voi incerca sa tasez pamint argilos.
3.iazul este alimentat permanent de 2 izvoare. Trebuie musai o izolatie ca la carte? ce risc daca nu-l izolez cu folie ci il las in voia lui?
Multumesc
 

Sparow

Member
Nu stiu cata experienta pot sa iti ofer da incerc.
Daca faci malurile un pic in panta folia ajunge sa tina malul sa nu se surpe mai ales ca marginea foliei se ingroapa cu pamant si deasupra pietre de ornament.Daca nu pui folie cred ca putin cate putin se va surpa malul de la actiunea apei.Tasatul pamantului o fi el bun da tot se imbiba de apa.Eventual daca faci malurile cu panta mai mica si aranjezi pietre pe toata suprafata dar iti trebuie piatra nu gluma.Mai sant unii care betoneaza fundul si malurile dar daca pui pesti si plante nu e recomandat.Folia de sera se distruge repede.
ASA ARATA AL MEU:are 7X6 si adancimea variaza de la 30 la 110 cm.http://s591.photobucket.com/albums/ss357/SparowHawck/iazuuu/
 

klaws

New Member
Momentan am gasit solutia: voi intari iazul facind un perete de arini de jur imprejur.arini rezista in apa zeci de ani, asa ca evit riscul sa se surpe.
intr-o saptamina am sa vin si eu cu poze
 

Sparow

Member
Adica plantezi de jur imprejur arini?Sau scanduri de arini? :eek: Arini aia pana cresc si fac radacini fix langa mal....
Mult noroc!! o sa ai nevoie :rofl:
 

andrada2003

Member
Eu si sotu' ne-am apucat asta-toamna sa ne facem o fantana cu iaz in gradina casei de la munte , unde nu am o suprafata prea mare (doar 250 mp). Eu oricum nu ma pricep la detalii legate de constructie, dar i-am explicat ce vreau si sotu' a facut asa:
- a sapat groapa iazului (cam pana la genunchiul lui), in forma aprox.circulara
- am cumparat o pompa de evacuare pt apa uzata pt care a sapat in groapa iazului o bucata mai adanca, langa ghizd
- am luat folie de iaz (mama, ce scumpa mi s-a parut!!!) sa captusim iazul si peretii pe interior
- in week end-ul trecut a betonat fundul iazului si groapa pt pompa, urmeaza sa puna folia si sa traga o sapa peste folie si sa ridice si peretii iazului
Eu am vrut ca peretii sa fie tot din pietre mari de rau, ca si fantana arteziana, fiindca avem o gramada de bolovani in gradina. O sa ridice ghizdul, apoi pune folia si trage sapa. Eu, una, n-am putut sa-mi explic cum va trage sapa pe peretii verticali, dar a zis ca va cofra in jurul pietrelor si va iesi bine.Abia astept sa vad sambata ce iese.
Alimentarea cu apa noi o facem de la reteaua de canalizare a satului, tragem tevile din alimentarea de la baie, iar evacuarea apei o va face pompa in teava de scurgere racordata tot la reteaua de canalizare a satului. Aici o sa ne ajute un instalator, ca e mai complicat.
Nu stiu in ce masura am reusit sa fiu explicita, eu sunt anti-talent la tot ce tine de constructii, dar am incercat sa iti reproduc ceea ce mi-a explicat si mie sotu'.
Incerc sa pun link spre singura poza pe care o am deocamdata cu fantana mea neterminata. Sambata voi poza mai mult si poate va fi mai de ajutor.
Ups, nu reusesc, iese ditamai poza si stric pagina forumului. Las'ca fac poze maine cand merg la casa si incerc maine seara.
 
Sus