Iazul meu -Romelian (cu cascada)

romelian

New Member
Am prins un moment de respiro la servici in dupa-masa zilei de ieri,si pret de vreo patru ore m-a "chinuit "talentul cu un proiect mai vechi ce-l aveam eu in cap:eek: mini cascada cu pietre pe care sa curga un suvoi de apa.Zis si ...demarat.Mentionez ca toate obiectele folosite le-am luat de prin curte, mai putin pompa ,pe care am "imprumutat-o de acasa de la un acvariu.sub toate acele pietri am pus o folie de plastic groasa sa nu se risipeasca apa,bazinul e un fund de butoi de 200 de litri ,decupat,iar plantele, cu iertare sa-mi fie ca le-am pus acolo asa nepotrivite, dar toata rocaria aia nu arata nicicum vara verdeata.recunosc ca nu prea merg muscatele cu cascada, dar, asta am avut, asta am pus.Pe viitor vom mai vedea,poate o sa ornez cu iarba de apa si carasei.Al doilea ornament din album, e de fapt primul,si e o incercare de a face curtea mai luminoasa.Eu zic ca a reusit.Daca aveti pareri,dar va rog nu dati cu parul... :wink:



 

yca

Member
e frumos daca mai iei un respiro de la servici nu vii si la mine sa pui in practica idei in ceea ce priveste amenajatul unui colt din curte? :wink: :)
 

albela

Active Member
De ce sa dam cu parul daca este si frumos si fara cheltuieli exagerate. Eu votez pentru :)
 

romelian

New Member
Mersi tuturor, ma bucur ca apreciati munca mea.Din pacate a cam ramas asa cum e, mai am in plus trei carasei si niste pistia(salata de apa).N-am prea avut timp s-o "tunez", vedeti ca nici pe forum nu prea apar, ca ma omoara timpul asta...Da las' ca trece ea vara asta...
 

romelian

New Member
Sper ca n-o sa-ti cauti alt"mire"daca mai lipsesc si eu... :oops: Deh si io' ca barbatii, ne place independenta :evil:
Apropos; de unde iei minunatiile alea de iconite,ca sunt superbe?
 

emundin

Member
Romelian mie imi place la nebunie ceea ce ai facut insa inceraca vara sa plantezi tot ce ai si sa nu le mai tii in ghivece sau daca le tii in ghivece mascheaza-le cu niste pietricele. Si eu am facut la iazul meu o cascada bine nu se compara cu asta a ta dar sistemul este asemanator. Cand vrei mai ales ca am vazut ca ai ceva spatiu poti face tot cu o folie un iaz un pic mai mare 5-6m2 la care sa atasezi cascada care tocmai ai terminat-o.
Ar da superb si daca ai avea si niste irisi de apa. Daca nu gasesti si mai astepti sa se multiplice ai mei iti trimt eu :p Cadou de nunta :)
 

romelian

New Member
Mersi tuturor de aprecieri.Din pacate cascada nu mai exista, a trebuit s-o parasesc, deoarece locatia nu imi mai apartine.Acum voi face un iaz adevarat la mine acasa. Daca aveti idei , sugestii, orice primesc cu placere.Mai ales de la voi.Si scuze pentru lipsa de pe forum.
 

romelian

New Member
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... KPY_ph.jpg
Am dezvoltat un nou proiect, ,din pacate nu e la mine acasa, iar proprietarii nu stiu daca vor urma intocmai ideea pe care m-am gandit eu sa mearga.Oricum eu m-am straduit ca dintr-un bazin de ciment patrat ingropat in pamant, plin de gunoaie, sa iasa ceva placut.Daca va reusi, e meritul lor, daca nu, e parerea mea de rau si munca depusa in zadar.Vom vedea.
 

Sparow

Member
Stai la casa sau bloc?Daca stai la casa si ai vreo 100 mp gradina tot mai poti sa iti faci cate ceva.... :D
 

romelian

New Member
Stau la casa, dar proiectul de mai sus l-am facut pentru altcineva.Eu nu ma planf de lipsa spatiului, dimpotriva, am o curte de 15 pe 28 de metri si o gradina dublu de mare. Deci loc ar fi...
 

emundin

Member
Deci noul proiect de iaz l-ai facut tu pentru alti oameni? ... nu inteleg de unde vine poza:) ca tu ai alt iaz :)
 
Sus