Identificare Trandafiri

mirceaspc

Active Member
Moderator
zi_inflorata a spus:
da.toata vara e asa. Nu isi tine insa mult petalele, dupa ce se deschide cupa, cad repede. Acum e foarte zbarlit dupa furtuna de saptamana trecuta.
La cum arata nu mai conteaza cum il cheama. Eventual poti sa-i gasesti o porecla :) .
 

zi_inflorata

Member
Moderator
da, asa e. Dar, din pacate, nu-i al meu. E al nasei mele. Cand o sa am si eu gradina, imi iau pui si-i fac botez mare. Pana atunci aduc trandafiri in gradina ei si ma bucur cand am timp.
 

alfa

Active Member
Am vazut si eu intr-o curte unul foarte asemanator, daca nu o fi identic. Sa fie vorba de Alchymist?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Da, e posibil, alfa . Dupa cum arata sigur e Alchemyst. O sa o intreb peste vreo luna daca mai are flori, ca vad ca in fisa gasita pe net spune ca nu remonteaza. Ea spune ca da.
 

Roxana Peled

Active Member
Dragii/dragele mele, aveti idee ce este acesta?



Are flori destul de mari, parfum slab si a fost cumparat ca New Knirps.
Cu Knirps nu seamana deloc dar poate ca este totusi New Knirps si asa e normal sa arate. :?
Mai are cineva New Knirps in gradina?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si o surpriza neplacuta din Ungaria: acesta ar fi trebuit sa fie Cocktail (Meimick)

Imi cam seamana cu Alferd Sisley, dar are cam putine petale. E drept ca e prima floare.
 

ghia_don

Active Member
:( Imi pare rau ! Sper sa nu mai urmeze si alte surprize din astea !! La mine inca nu a inflorit nici unul din cei din Ungaria.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Problema mai neplacuta este diferenta de talie, unul ramane la 80cm, iar celalalt ar fi trebuit sa fie catarator. Va trebui mutat.
Nu prea ii am eu la inima pe cei pictati. Se pare insa ca ma cauta ei pe mine. cine stie, poate incep sa-mi placa. :rofl:

La mine au inflorit majoritatea celor din Ungaria. Exceptandu-l pe Cocktail, ceilalti au inflorit corect. Mai am doar 2 care inca nu si-au deschis florile, JPM si Negresco.
 

Roxana Peled

Active Member
Nu vreau sa intorc cutitul in rana dar din 40 de trandafiri comandati asta toamna/primavara am doar 2 "nelamuriti" Leonardo DaVinci si New Knirps si amandoi sunt de la ungur :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
aleynad a spus:
Imaginile pot varia, Caramell! Cand se deschide floarea are un pic de roz in centru, iar cand este complet inflorita este perfect alb :D

uite-l aici cu roz in centru

http://www.baumschule-horstmann.de/shop ... Hardy.html

si aici http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/201533/

si aici http://static.schmid-gartenpflanzen.de/ ... y_0015.jpg
Daniela, poate ai poze detaliate cu trandafirul tau. Nu vreau sa te necajesc, dar cel din pozele Kingai cu siguranta nu este Mme Hardy.

Mme Hardy:
 

dancoman

Member
Carmen eu l-am primit de la cineva drept Mozart,daca cauti la mine in albume vei vedea ca mai tarziu petalele vor avea forma de inimioara,unele din ele),daca nu vor avea la al tau ....sa imi trimiti si mie sa am!!! :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
dancoman a spus:
Carmen eu l-am primit de la cineva drept Mozart,daca cauti la mine in albume vei vedea ca mai tarziu petalele vor avea forma de inimioara,unele din ele),daca nu vor avea la al tau ....sa imi trimiti si mie sa am!!! :rofl:
Trimit, cum sa nu? :rofl:
E tare frumusel, vedem cum vor arata urmatoarele flori. Mi-ar placea sa ramana asa rosii. Multumesc mult! :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Voua a cine va seamna trandafirul asta? Eu credeam ca e Leonardo da Vinci. Da' parca nu seamana floarea :? Leonardo parca am vazut in poze ca nu are petalele putin rulate, mai degraba are asa petalele Coral Dawn. E si putin zmotocit de ploaie. Are si parfum, nu puternic,dar asta poate fi si din cauza ploii. Ghimpii tineri sunt rosii, frunzele verde mediu mai degraba mat.

 
Sus