Identificari de violete

byby_anka_w

Member
andraa a spus:
stiti cum o cheama? multumesc in avans pentru ajutor!



mai multe poze:
http://andraa.sunphoto.ro/violeta
emeclau a spus:
de la o florarie o ai?
incearca pe site-ul optimara sa o cauti..poate e de a lor
daca nu e pe acolo,ma tem ca e fara nume :D , dar tot la fel de frumoasa :)
cornelia a spus:
Iar o zic pe aia cu "nu egzista floare fara nume". Doar bani fara numar. :p
emeclau a spus:
andraa a spus:
scrie pe hartia in care a fost invelita 'martinique' dar nu seamana cu aia de la optimara... iar pe site-ul lor (appleboom.nl) n-au catalog. le-am dat un mail. :D
karmenutza a spus:
Am si eu una pe care scria martinique si nu am gasit-o. Dar nu ma deranjeaza, ca oricum nu tin neaparat sa stiu cum le cheama pe fiecare. :) Sunt atat de multe varietati! Important e sa le am sanatoase, frumoase si sa infloreasca! :rofl:
 

marean

Active Member
Nu am propriu zis o violeta de identificat :mrgreen: ... insa am primit cateva frunze de la cineva care a cumparat din Brico o violeta draguta ...pana aici nimic ciudat,insa aceasta avea eticheta cu numele :eek: !
Exact,prima oara cand am vazut o violeta olandeza cu nume . Am tot cautat pe net,dar nu gasesc nicio corespondenta exacta , respectiva violeta are florile de un albastru inchis cu margine alba , iar pe eticheta scrie Saintpaulia midi 'Rococo'
Am luat la puricat avsa , robsviolets si inca 2 situri cehe si nu am gasit decat anumite varietati de Rococo ( R. roze ,de exemplu ) .
Daca cineva are vreun site cu identificari mai 'bazat' ,poate reuseste sa imi confirme ori ba eticheta :D . Multumesc !
 

emeclau

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:
m-am temut pentru un moment sa nu te superi pe mine, ca fac glume proaste :? , dar vad ca nu...putem rade impreuna , asa seara, la o necunoscuta..daca cafea nu prea beau :rofl:
 

manuela

Member
marean a spus:
Nu am propriu zis o violeta de identificat :mrgreen: ... insa am primit cateva frunze de la cineva care a cumparat din Brico o violeta draguta ...pana aici nimic ciudat,insa aceasta avea eticheta cu numele :eek: !
Exact,prima oara cand am vazut o violeta olandeza cu nume . Am tot cautat pe net,dar nu gasesc nicio corespondenta exacta , respectiva violeta are florile de un albastru inchis cu margine alba , iar pe eticheta scrie Saintpaulia midi 'Rococo'
Am luat la puricat avsa , robsviolets si inca 2 situri cehe si nu am gasit decat anumite varietati de Rococo ( R. roze ,de exemplu ) .
Daca cineva are vreun site cu identificari mai 'bazat' ,poate reuseste sa imi confirme ori ba eticheta :D . Multumesc !
Marean, cred ca ai gasit corect identificarea, caci asta trebuie sa fie, indiferent ca o cheama Rococo Anna sau Rococo Pink sau Rococo simplu. Poate o identifici dupa cele trei exemple pe care le-am gasit. Uite aici si un link unde cred ca arata movulie asa cum zici tu ca e a ta.

Si cel mai corect raspuns ar fi ca, este o violeta care apartine genului Saintpaulia, cultivarul Rococo, care are doua componente, Rococo Anna si Rococo Pink. Acum, de ce a ta este movulie, nu as putea sa spun, dar cateodata se poate sa te trezesti ca la ambalare au incurcat aia "fustitele" pe care le pun in jurul plantelor.
 

emeclau

Active Member
Stelia, cred ca nimeni nu iti poate da un raspuns, sorry :D
da' e tare frumoasa si iubareata..ca uite cu cate flori te bucura, asa ca ..pune-i tu un nume dragut.. eu cel putin asa fac cu necunoscutele mele :wink: :)
 

marean

Active Member
manuela a spus:
Marean, cred ca ai gasit corect identificarea, caci asta trebuie sa fie, indiferent ca o cheama Rococo Anna sau Rococo Pink sau Rococo simplu. Poate o identifici dupa cele trei exemple pe care le-am gasit. Uite aici si un link unde cred ca arata movulie asa cum zici tu ca e a ta.

Si cel mai corect raspuns ar fi ca, este o violeta care apartine genului Saintpaulia, cultivarul Rococo, care are doua componente, Rococo Anna si Rococo Pink. Acum, de ce a ta este movulie, nu as putea sa spun, dar cateodata se poate sa te trezesti ca la ambalare au incurcat aia "fustitele" pe care le pun in jurul plantelor.
Multumesc mult pt raspuns,Manuela,scuze de intarziere , dar acum am citit postul tau . :oops:
Intr-adevar seamana mult ultimul link cu ce am vazut la mamica frunzelor mele , acuma ramane sa mai astept sa infloreasca , am 3 sau 4 puiuti cat o nuca de mari de la ea deja :mrgreen: .
Multam fain din nou pt explicatii !
 
Sus