Iluminatul iazului - feerie sau element de stres?

aleynad

Active Member
Moderator
Deschid un topic de dezbatere: Iluminatul iazului - feerie pentru noi, element de stres pentru vietatile din iaz
Stiu ca pentru noi e superb sa vedem lumina reflectata in apa noaptea pana in strafundul iazului, dar oare vietatilor din iaz le place?
Voi ce ziceti? Nu-i stresam cu egoismul nostru?
 

mama4you

Member
tocmai am descoperit acest subiect...si stau si ma gandesc....ca depinde de cat de puternica este lumina...sa ne gandim si la lumina pe care o da luna..cand este luna plina....sau vara cand este soare..intr-un fel vietatile nu sunt obisnuite?
 

Emil12

Member
hmm.Vietuitoarele de pe Pamant in general nu doar cele din apa isi regleaza un ciclu biologic un orar in functie de orele de lumina.Daca le micsoram sau le prelungim durata de lumina pe care o primesc acest ciclul se cam duce.Cativa pititci plutitori sau o fantana arteziana cu kit de iluminare cum am vazut pe la magazine nu cauzeaza o problema depinzand normal si de marimea iazului ca daca are 1 mp de apa...va fi mai mult decat iluminat si din ele.Totusi sa treci de la aceste kituri la spoturi subacvatice si la proiectoare...e putin cam mult.Ideea de baza..."frumusetea lucrurilor sta in masura lor"
 

aleynad

Active Member
Moderator
exact asta cred si eu Emil, dar voiam sa aflu mai multe pareri :D si sa dezbatem aceasta idee
 

Sparow

Member
Sincer nu sant fan la iluminat in iaz.Am lampi solare in jurul lui vreo 5 mici si simple.Ganditiva ca pestii nu au pleoape deci nu pot inchide ochii.Si sa stai ziua pe lumina si noaptea cu reflectorul in ochi nu mi se pare placut.Si in apa lumina se reflecta altfel nu prea ai unde sa te ascunzi de ea.
 

goodmans

Member
eu am un singur spot de 20w asezat sub fantana arteziana,foarte aproape de suprafata apei,asa ca lumina nu ajunge in iaz,lumineaza doar apa de la arteziana.
 
Sus