inceput de colectie...

IULIA

Active Member
Gradinarule, si eu am citeva in baie. Tot orhidee.
Aaaaa, si un ficus benjamin bicolor. :D
Imi place la tine in baie, ai reusit dintr-o camera rece sa faci ceva viu. :wink:
 

mikiduzza

Member
deci, arata supeeer!!!
multumim pentru poze, ca ne-ai aratat si noua baia ta plina de plantute minunate.. :indragostit:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Au inflorit aproape toate - un singur phalenopsis nu si-a deschis inca bobocii si mai astept o cattleye galbioara care si-a format si ea trei boboci si un dendrobium phalenopsis :D :

 

mikiduzza

Member
vaaaaaaaaaaaaiiiii ce de frumuseti acolo.... :visator: :visator: :visator:
sunt minunate!!!
Imi place tare mult cum stau pe pervaz si infrumuseteaza ferestrele...
cred ca daca as trece pe langa casa ta as sta ceva timp in geam sa-ti admir florile :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gradinar, unele au facut flori pe tijele vechi? Intreb asta pentru ca vad unele cu putine floricele pe tija si fara alti boboci...sau nu ii vad eu :?

Anul trecut am lasat tijele netaiate, ca sa vad ce se-ntampla si s-au manifestat facand boboci in varful tijelor vechi, pe niste mici tije secundare, dar doar 3-4 boboci. Asa ca eu n-o sa le mai las tijele, o sa fac ca si inainte, dupa inflorire le tai la 2-3 noduri

P.S. Imi place in baia ta, asa luminoasa si cu pervazele pline de orhidee...minunat :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Claude, am pozat eu in asa fel incat sa se vada bine detaliile fiecarei flori. Majoritatea au tije noi, unele chiar cate doua. Eu le tai mereu dupa inflorire, de la al treilea nod daca tija e inca verde.
Daca observ ca se usuca de-a binelea, o tai cat de jos pot ca nu-mi place cum arata tijele fara flori.

Am vreo 3-4 care pe langa tijele noi au facut si tija suplimentara de pe cea veche (din laterala).
Observatia ta este foarte corecta: atunci cand infloresc pe tije vechi (fie din varf, fie in laterala) numarul de flori e mai mic decat pe o tija noua unde sunt, in medie, intre 7-10 flori.
 

Camik

Active Member
Superbe!
Ma uit la ale tale si parca le vad pe ale mele.Mai am si eu 5 de desfacut bobocii si 11 deja inflorite.
 

Pau Pau

Member
Gradinar, sunt SUPERBE!!! Nu imi pot lua ochii de la ele. Si e ft frumos ca infloresc toate deodata sunt sincrozinate. :)
 
Sus