Ingrasamant cu Mg

Sash

Active Member
Am citit (pe undeva :oops: ) ca hibi ar avea nevoie si de Mg printre cele n microelemente. Am cautat azi in Hornbach si nici unul nu avea Mg in lista. Aveti idee ce ingrasaminte au Mg si ... unde se gasesc?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca magneziul ca si fierul intra in categoria microminerale. Daca te uiti pe eticheta ingrasamintelor pe care le folosesti o sa vezi ca unele au doar macrominerale (azot, fosfor, potasiu) altele au si microminerale (fier, magneziu, zinc, bor, etc). N-am vazut la noi ceva special cu magneziu. Poate n-am cautat unde trebuia.
 

Sash

Active Member
Eu am unul cu microminerale dar fara magneziu, d'aia ma gandeam ca o fi vreo logica in +/- Mg.
 

radu

Member
Intr-adevar, la noi nu se gaseste asa ceva si spun asta din propria experienta ! Si pana la urma am fost nevoit sa caut "afara" . Si am gasit la Olandezi, c-am tot ceea ce iti doreste inima. Eu am comandat de la ei, sunt f. seriosi , poate transportul pare un pic c-am scump dar e prin curierart rapid :TNT.
Iti trimit un link , exact cu produsul pe care-l cauti :

http://www.thegrowshop.nl/en/our-online ... ium-2.html
 

mimish

Active Member
eu am luat sambata un plic de Soil Plus, asta pentru ca nu am avut timp sa caut altceva, iar vanzatorul de la florarie mi l-a recomandat pe acesta...acum, nu pot spune cat de bun este sau nu este, pentru ca abia am aplicat catorva plante, insa..astept...pe plic scrie ca ar contine si magneziu... 0,6%... daca a mai auzit cineva cate ceva despre acest gen de ingrasamant, chiar sunt curioasa sa ii aflu parerea!
 
Sus