Ingrasamant la frunzele puse la inradacinat?

Dora

Member
La frunzele de violete puse in apa este bine sa se puna ingrasamant lichid ?Sau le face mai mult rau?Intr-o perioada am incercat sa pun frunze in pamant cu pet in cap,dar majoritatea au putrezit .Daca le pun in apa,sansele de reusita sunt mai mari.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu trebuia sa le mai pui si pet in cap. Eu le las la aer si nu s-au plans. Nu, n-am pus ingrasamant frunzelor puse la inradacinat in apa. Am pus la un moment dat stimulatori de inradacinare frunzelor puse direct in pamant. Oricum, n-a meritat efortul.
 

Hariclea

Member
Eu am pus ingrasamant lichid la frunzele puse la inradacinat, ca am auzit eu ca ar fi bine, dar nu pot spune ca au crescut puii de violeta mai repede...defapt nu am termen de comparatie pentru ca am pus la toate...ce-i drept una a inflorit fiind pui si cu frunze foarte mici (alba), dar in rest, celelalte s-au comportat normal...
 

simona2

Member
Ce am gasit despre bionat :

BIONAT-ul are ca efect:
Cresterea accelerata a plantelor;
Cresterea numarului de flori legate si a numarului de fructe;
Stimularea formarii unui numar mare de tuberculi si bulbi;
Obtinerea unei productii timpurii;
Înlatura efectele carentelor în microelemente;
Mareste rezistenta plantelor la boli.
 
D

dyayzh

Guest
E foarte bun.Il folosesc si eu si am rezultate bune. Cand rupeti o crenguta dati imediat cu el locul "ranit", ajuta mult. si pulverizat pe trunchi si frunze cam de 2 ori pe luna.
 

Simina

Active Member
Legat de inmultirea violetelor prin frunza, am observat ca inradacineaza mai repede daca apa acopera codita frunzelor doar putin (circa jumatate de cm). Intr-o saptamana apa se evapora, iar tendinta plantei este de a ajunge la apa. (cativa mm mai jos). Astfel veti obtine rapid radacinute la frunzele de violete.
Succes.

P.S. Eu nu folosesc ingrasamant.
 

oana_oana

Member
offf singurul magazinel fitosanitar pe care-l stiu(mi-a spus de el cornelia si ii multumesc) este inchis pentru renovare. cand il deschide o sa dau buzna sa-mi i-au si eu pentru ca sunt foarte curioasa de rezultate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor, am facut teste cu ingrasamant pe puii mici de violeta. O luna intreaga i-am indopat cu ingrasamant diluat + oligoelemente. Au crescut 3 cm la frunze cei care aveau rozeta formata, iar la frunzele puse la inradacinat care nu aveau pui ... tocmai le-au aparut. Deci merita efortul, dar cam dupa 1 luna de la plantare, nu imediat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu stiu ca vitaflora e stimulator de inflorire. Adica proportia PK (potasiu, fosfor) este mai mare decat N (azot). La un ingrasamant obisnuit N are valoare mai mare decat PK.
 

floare mica

Member
Da, este stimulator de inflorire. Vilmorinul pentru ce e ? sa creasca plantele mai repede ? Apoi le pui ingrasamint pentru stimularea infloririi ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vilmorinul este o marca - produse sunt mai multe. Pentru diverse plante si necesitati. In mod normal daca folosesti un ingrasamant plantele infloresc singure, nu mai au nevoie de stimulatori.
 

floare mica

Member
Vitaflora este primul ingrasamint pe care l-am cumparat. Am constatat ca e bun pentru toate plantele mele care fac flori, nu numai pentru violete.
Anul trecut cind mi-am cumparat Orhidee stiam ca ele au nevoie de ingrasamint special creat pentru ele, normal ca le-am cumparat mincarica ce le place :rofl:
 

blueheart_d

Member
si vitaflora are mai multe variante. Vitaflora 5 este pt stimulatea infloririi cred. are variante si pt plante verzi, pt plante cu flori,etc. compozitia exacta nu e stiu, dar acasa am doua feluri. ma uit diseara si va spun. s-ar putea sa fie unul bun si la violete
 
Sus