Ingrasamant lichid si pamant Guano

fredericocj

Member
la mine sunt toti plantati in gradina, si au iernat afara de 2 ori.tomna la prima bruna mor si trebuie tatiati de la 10 cm de pamant, apoi in aprilie-mai incoltesc si pana in iulie cresc asa mari cum i vedeti in poze si apoi pana in momentul de fata tot infloresc din abundenta!
I-am comandat din olanda pe internet la o florarie din Satu-mare cu 70 ron ghiveciul, inaltime de cam 1 metru la livrare, apoi s-au dezvoltat specatculos in gradina, in ghiveci mai greu cu ei, sunt de gardina!
I ud foarte mult, si dimineatza si seara.cum nu au apa cum se pleostesc.trebuie mare grija sa nu ramana fara apa, ca o sa le cada bobocii de flori, nu am patit asta ca am grija, dar asa s-ar intampla.
si le dau vara de cand sunt de cam 20 cm ingrasaminte de 2 ori pe sapatamana cate 5 litrii odata.
cresc foarte vigurosi, frunze verde inchis, fara boli si cu flori foarte mari.
solutia asta de Guano este fabricata in germania de firma FloraLine si pe langa excrementele de pescarus mai are aproape toate elementele din tabelul lui Mendeleev.
ud toate florile de camera si din gradina cu asa ceva.
toate cresc si infloresc fantastic! :D
 

mena

Member
Pai zi-se ca a folosit ingrasamantului cu excremente de pescarus si mai departe? Cum se numeste, Guano? Cat costa? :)
Eu sunt mai curioasa din fire si am prostul obicei sa descos omul sa aflu tot, tot :incapatanat:
 

mg

Member
fredericocj a spus:
solutia asta de Guano este fabricata in germania de firma FloraLine si pe langa excrementele de pescarus mai are aproape toate elementele din tabelul lui Mendeleev.
Si pina la urma cum se numeste solutia ???? :x :x :x
 

fredericocj

Member
solutia detalii:
firma producatoare: Floraline
denumire produs: Flussigdunger mit Guano
sticla de plastic alba, de 1 litru.
se face dintr-un dop de solutie 2 litrii dilutie cu apa, si se uda in concentratia asta totul, iclusiv gazonul!
costa:35 ron sticla.
sper ca am fost acum destul de explicit cu ingrasamantul asta, ca nu mai stiu cum si ce sa mai scriu. :D :wink:
 

mena

Member
Pai daca am sarit toti cu gura si intrebarile pe tine...te-ai fastacit de tot :evil:
 

fredericocj

Member
si inca o informatie pretioasa:in cazul in care nu-l mai gasiti la Praktiker, ca nu mai e de sezon, il puteti gasi tot timpul anului la farmaciile fitosanitare, doar sa stiti firma:Floraline si sticla: ingrasamat cu Guano, si apoi plantele vor fi cele mai sanatoase, satule, si frumoase, iar voi stapanii lor cei mai fericiti! :wink: :D
 

Fleur

Active Member
Acest guano se gaseste in mai multe ingrasaminte. Eu am avut unul Fleurelle nemtesc cu guano si daca-mi amintesc bine si cel trimis de Sieberz avea guano in compozitie. Acest guano este obtinut din excrementele si urina pasarilor acvatice, liliecilor si focilor am citit undeva. Pe sticla mea de Fleurelle sunt 2 pinguini cu galetusa de gunoi :rofl:
 

Mali_

Member
fredericocj a spus:
la mine sunt toti plantati in gradina, si au iernat afara de 2 ori.tomna la prima bruna mor si trebuie tatiati de la 10 cm de pamant, apoi in aprilie-mai incoltesc si pana in iulie cresc asa mari cum i vedeti in poze si apoi pana in momentul de fata tot infloresc din abundenta!
I-am comandat din olanda pe internet la o florarie din Satu-mare cu 70 ron ghiveciul, inaltime de cam 1 metru la livrare, apoi s-au dezvoltat specatculos in gradina, in ghiveci mai greu cu ei, sunt de gardina!
I ud foarte mult, si dimineatza si seara.cum nu au apa cum se pleostesc.trebuie mare grija sa nu ramana fara apa, ca o sa le cada bobocii de flori, nu am patit asta ca am grija, dar asa s-ar intampla.
si le dau vara de cand sunt de cam 20 cm ingrasaminte de 2 ori pe sapatamana cate 5 litrii odata.
cresc foarte vigurosi, frunze verde inchis, fara boli si cu flori foarte mari.
solutia asta de Guano este fabricata in germania de firma FloraLine si pe langa excrementele de pescarus mai are aproape toate elementele din tabelul lui Mendeleev.
ud toate florile de camera si din gradina cu asa ceva.
toate cresc si infloresc fantastic! :D
Despre ce plante e vorba?
 

sicora fabian

Active Member
catalina a spus:
Salve oameni buni
Eu folosesc Guano de 2 ani si vreau sa spun ca indiferent de plante rezultatele sunt exceptionale dar este relativ scump si se poate procura numai din afara tarii (sa fii sigur de calitate) .Am avut un rhododendron care era pe moarte si cu un pumn de guano efectiv l-am salvat si anul asta este plin de flori...dar atentie exista mai multe tipuri de guano
 
Sus