Ingrasamant lichid si pamant Guano

MASCHA

Active Member
Azi am luat ingrasamant ca cel din poza lui Camik de la Selgros la 9 lei sticla si mai aveau ,tot de Floraline produs, pentru plante de balcon.
 

MASCHA

Active Member
Pe mine m-a determinat sa-l cumpar ce a scris fredericocj, dar de folosit abia azi l-am aplicat la toate plantele de interior inlusiv orhidee :D
Peste o luna am sa va spun ce transformari o sa constat la plante :wink:
 

Camik

Active Member
In prospect scrie ca se pune un sfert pana la jumatate de capac la 1L apa ,o data pe saptamana.Asta la plante obisnuite .
La orhidee cred ca ar merge acel sfert de capac impartit la jumatate la 1L de apa ...o data pe saptamana.
Eu ud vanda zilnic (din lipsa de radacini) si am pus mereu ingrasamant fff. diluat (1/8) iar o data pe saptamana o ud cu apa simpla.
Cat ar trebui sa pun in cazul asta?
 

LadyBug

Well-Known Member
vreau si eu sa cumpar guano in cateva zile - dar eu cand zic guano ma gandesc la lilieci. Stiu ca ala e cel mai bun din lume. Singura mea nedumerire este daca merge bine si la orhidee... nu le face nici un rau lor, ca stiu ca sunt mai "speciale"? Adica am vazut ca ingrasamintele pt orhidee sunt diferite... care sa fie adevarul?

stati asa, ca mi-a venit o idee geniala! Nu mai vrea nimeni bat guano, ca facem o comanda comuna pe e-bay, au la 5L la pret bun :wink:


M-am documentat nitel si se pare ca totusi bat guano nu este mai bun decat gainatul de pescaus, cel putin in materie de nitrogen... in acelasi timp, cred ca nu e bun pt orhidee, deoarece contine "ammonia" si urea, care am citit ca otravesc orhideele. Voi ce parere aveti?
 

kerkyra

Well-Known Member
Oare acest ingrasamant lichid cu guano de la Floraline merge si la violete? Azi cred ca am drum prin Selgros si as vrea sa-mi iau.
 

miki70

Active Member
Nu stiu cum se administreaza, daca e bun pentru plante de apartament, cat de concentrat este......
Daca este extract inseamna ca e mai concentrat, nu?
As lua 2-3 l .
 

MASCHA

Active Member
miki70 a spus:
Mascha cum le merge la orhidee?
Bine,toate au tije florale .... :)
Acum nu stiu daca este de la ingrasamant sau nu,....cert este ca la 3 saptamani odata ud toate florile din casa cu acest ingrasamant....
 

miki70

Active Member
MASCHA a spus:
miki70 a spus:
Mascha cum le merge la orhidee?
Bine,toate au tije florale .... :)
Acum nu stiu daca este de la ingrasamant sau nu,....cert este ca la 3 saptamani odata ud toate florile din casa cu acest ingrasamant....
Trebuie sa ajung in Selgros neaparat :) Orhideele le-ai udat si pe ele cu acest ingrasamant? Daca da, in ce concentratie?
 

MASCHA

Active Member
Da,le ud si pe ele.....Prima data ud orhideele pe care le scufund intr-un lighean cu apa si ingrasamant pus la jumatate din cat prevede pentru alte plante,apoi in apa ramasa mai adaug ingrasamant si ud celelalte plante.... cam asa procedez :wink:
 
Sus