Ingrasaminte naturale

popescu gp

Well-Known Member
igrasaminte

Ca fost columbofil imi spun si eu parerea despre gainatul lor;era considerat cel mai coroziv( ardea tabla de pe casa) si multe plante din gradina au fost distruse de gainatul lor;nu de scurmat caci porumbeii nu faca asa ceva.Parerea mea ca aciditatea acestui tip de gainat nu dispare prin simpla trecere a timpului.
 

sicora fabian

Active Member
Macerat si diluat 1 la 20 cu apa este excelent ca fazial! Sau adunat si imprastiat toamna inainte de sapat. Eu asa fac, caci am porumbei. Nu imbunatateste structura solului precum mraniţa, dar este un ingrasamant complet!
 

anknic

Active Member
pai si eu ma gandeam sa imprastii "nisipul" tot toamna-iarna, cred ca ideal inainte sa se aseze zapada.

("nisipul" este din bentonita, o roca bogata in minerale)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am vazut astazi in Dedeman ingrasamant natural de gaina, de cal, de vaca, si, general, gunoi de grajd. Toate granule. Pot sa le folosesc acum, incorporate direct in sol? Care este cel mai bun, de la ce animal? :)
 
am citit parerile voastre si vreau sa adaug si eu cateva surse de ingrasamant minune =apa puceoasa am cateva cunostinte care sunt foarte multumiti de cum se prezinta plantele de cand le uda cu apa puceoasa.iar o alta cunostinta afirma sus si tare ca pamantul de flori=florasol-face minuni-sincer am ramas muta cand i-am vazut plantele nici florariile si nici pepinierele nu au asemenea plante.
http://remesiana.sunphoto.ro/
 
nu dar ma bate gandul sa fac un experiment pe 2 plante pe una sa o ud cu apa puceoasa si pe alta nu .si eu sunt genul pana nu vad nu cred
 

crinutza

Member
In primavara cand am infiintat gradina,pentru ca era primul an cand puneam pe locul acesta am bagat 2 remorcute mici de balegar de vaca fermentat si asa intentionez sa fac in fiecare toamna pentru ca am observat la veche gradina cat de verzi sunt frunzele plantelor iar in noua gradina fiind putin ingrasata frunzele parca sunt un pic mai deschise la culoare.
https://picasaweb.google.com/115679769160047196420/GradinaLegume?authkey=Gv1sRgCJKCkKbeoKjLZw#5611835569263972946 cu asta intentionez sa ud deseara ,bineinteles dupa ce diluez,e prima data sper sa nu ard plantele,o sa incerc doar pe un rand de rosii si dupa o zi le ud si pe celelalte,o cana diluata la planta credeti ca e de ajuns(am uitat sa spun ,e gainat de gaina :) )gramada de resturi vegetale si de prin bucatarie nu mai am cu ce o poza(mi-a stricat fiul aparatul :? )dar la asta cred ca am gresit intorcand-o prea des,la un moment dat observasem iesind aburi sau fum din ea cand am intors-o dar dupa aceea nu s-a mai intamplat asta :? sau ar trebui sa o mai ud?si pana cand adaug peste ea daca vreau sa am compost in primavara?
 
balegarul de animale(vaca,oi,cal,magar,pasari)e foarte bun daca se imprastie de toamna in gradina apoi se se sapa la cazma iar in primavara se sapa la furca iar plantele fac mult mai mult rod si mult mai mare .acest lucru e verificat
 

veretregn

Active Member
irinabv a spus:
Am vazut astazi in Dedeman ingrasamant natural de gaina, de cal, de vaca, si, general, gunoi de grajd. Toate granule. Pot sa le folosesc acum, incorporate direct in sol? Care este cel mai bun, de la ce animal? :)
eu folosesc ceva similar il folosesc la plantare. fac groapa pun pe fundul gropii o mana de ingrasamant il amestec cu pamant. apoi un cm de pamant peste si apoi plantez tomata, ardeiul, doveacul, dovlecelul.
 

estefana

Member
bun gasit! este cineva care a folosit in gradina faina/praf de lava/ roca? citeam despre ea in cartea "Paradisul meu" dar nu am idee de unde as putea s-o procur. stie cineva vreo sursa?
 
Sus