Ingrasaminte pt orhidee -marci,aplicare,concentratii

LadyBug

Well-Known Member
multumesc mult pentru link, bine ca am postat aici ca asa am reusit sa gasesc magneziu!!! dupa ani de zile... dar nu am cautat sa iau de pe net pana acum, ci doar din hypermarketuri si nu aveau.

Am uitat sa mai spun ceva: stiu ca scortisoara e deseori folosita ca dezinfectant, dar in acelsi timp stiu ca inhiba cresterea plantelor, asa ca atentie!
Zaharul are un fel de biostimulatori, si mladitele de salcie - se pot folosi ca alternativa la atonik. Eu personal n-am incercat, doar am citit pe net.
 

lelia

Well-Known Member
Eu am renuntat sa pulverizez frunzele plantelor .Ud regulat si pun vase cu apa printr givece .
Am scapat de musculita ,de fainare si de petele de pe frunze .O data pe luna ,le fac dus cu apa calduta .
Nu folosesc decat atonik si vita flora .
 

LadyBug

Well-Known Member
Am gasit! Se numeste Orchid Focus Grow si Bloom, iata ce se spune:
Orchids should not be fed with general purpose plant ‘foods’ for many reasons. Most importantly the nitrogen supply in the mass market product will inevitably contain high levels of ammonia and urea. These compounds can be quite toxic to orchids and should never be supplied for that reason.
 

LadyBug

Well-Known Member
Legat de bat guano, a folosit cineva si pentru orhidee? Poate sa le dauneze? Vreau sa iau si eu, dar mi-e frica sa nu le "arda".
 

LadyBug

Well-Known Member
da, incep sa ma lamuresc: cred ca nu e bun pt orhidee, pt. ca, citez: 'Guano consists of ammonium oxalate and urate, phosphates, as well as some earth salts and impurities' - wikipedia :(
coroborat cu ceea ce spuneau mai sus cei care produc Orchid Focus, rezulta ca nu e bun, sau poate nu inteleg eu corect?
 

miki70

Active Member
lelia a spus:
Eu am renuntat sa pulverizez frunzele plantelor .Ud regulat si pun vase cu apa printr givece .
Am scapat de musculita ,de fainare si de petele de pe frunze .O data pe luna ,le fac dus cu apa calduta .
Nu folosesc decat atonik si vita flora .
Lelia doar odata pe luna le uzi? Cata vitaflora pui si cat atonik?
 

lelia

Well-Known Member
O data pe luna cu atonik ,1 ml la 2 l de apa ,si vitaflora o data pe saptamana un capacel (6ml) la 2 l apa.
 

miki70

Active Member
lelia a spus:
O data pe luna cu atonik ,1 ml la 2 l de apa ,si vitaflora o data pe saptamana un capacel (6ml) la 2 l apa.
Multumesc pentru raspuns. Vitaflora pentru orhidee sau pentru plante cu flori? Pe sticluta mea care e pentru orhidee scrie 1/2 capacel la 2l apa.
 

lelia

Well-Known Member
Miki ,acum le pun vitaflora pentru plante cu flori(din asta am momentan)si dozajul este un capacel de la orice pet de 2l.
Probabil sticluta ta e din aceea mai mica deci si capacelul mai mic ,daca e la juma'de litru ,cred ca doua capacele (adica 12 ml)e prea mult .
 

lelia

Well-Known Member
E ok,stiu sticlutele ,din cauza vitezei am inteles 1-2 capacele si nu o jumatate de capacel .Eu folosesc asa cum ti-am spus ,asa scrie pe sticluta mea ,daca plantele tale sunt ok inseamna ca dozajul e corect .
 

miki70

Active Member
Pai eu nu am plante, am o planta doar , adica o orhidee care o ud cand imi aduc aminte :) Voiam sa stiu cum o hranesti tu ca sa ajunga ca a ta :)
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca mai important decat ingrasamantul este locul unde tii planta .Are nevoie de multa lumina,diferente de temperatura ,oarece umiditate ... Ii trebuie si cativa ani sa le ajunga pe ale mele .E bine ca o uzi mai rar,daca o uzi prea mult ii putrezesc radacinile . Daca s-a adaptat ,cu siguranta va creste mare .
Miki70 ,ce-ai facut cu Mikishor? :? :rofl: :hug:
 

miki70

Active Member
lelia a spus:
Cred ca mai important decat ingrasamantul este locul unde tii planta .Are nevoie de multa lumina,diferente de temperatura ,oarece umiditate ... Ii trebuie si cativa ani sa le ajunga pe ale mele .E bine ca o uzi mai rar,daca o uzi prea mult ii putrezesc radacinile . Daca s-a adaptat ,cu siguranta va creste mare .
Miki70 ,ce-ai facut cu Mikishor? :? :rofl: :hug:
Miki a scapat de diminutiv :wink:
Multumesc pentru informatii :hug:
 

lelia

Well-Known Member
Oricand ,cu placere !
Sa-ti fie de folos, iar plantuta ta, sa creasca mare si frumoasa ! :D
 
Sus