ingrasaminte ptr rasinoase

catalin.antofic

New Member
Buna seara,
nu am vazut subiectul dezbatut pana acum
Intrebarea mea este daca stiti ceva despre ingrasamintele ptr tuia.Din cate stiu e un ingrasamant solid am citit undeva despre NPK 12-12-17.
Daca se poate mai multe detalii si locuri de procurare
Multumesc
 

tzushuca

Member
ingrasamint pt tuia

si eu as dori sa stiu ce sa pun la tuia ai mei
ca nu's de ce da ma tem sa nu se usuce
i-am plantat anu trecut in 10 aprilie
si au fost udati si ingrijiti tot anu
acu au foarte multe frunzute uscate in mijloc si
toate sunt un pic mai galbejite
asta inseamna ca se usca? :cry:

o sa mor precis de suparare

cand i-am cumparat fiecare frunzuta era de un verde inchis pareau foarte sanatosi
si eu i-am plantat cu sacu ala pe radacina (erau de 1,5 m inaltime)
ca asa mi-o zis furnizoru
ce sa ma fac ,ca-s tare suparata
va rog agiutatima cu ceva sfaturi
sa mi-i salveeeeeeeeeeez
 

tranda09

Member
Daca sacul este din poliester precis tuia se usuca daca nu-i scoti. Daca sunt saci din canepa, stai linistita, vor putrezi curand.Eu ingrijesc coniferele ( toate soiurile) cu ingrasamant pt conifere, diluat, nu turna la radacina ca eu am pierdut un Douglasia in acest mod.Stopeste-i cu solutia diluata cu o stropitoare, de sus in jos pe ramuri.
 

tzushuca

Member
tranda09 a spus:
Daca sacul este din poliester precis tuia se usuca daca nu-i scoti. Daca sunt saci din canepa, stai linistita, vor putrezi curand.Eu ingrijesc coniferele ( toate soiurile) cu ingrasamant pt conifere, diluat, nu turna la radacina ca eu am pierdut un Douglasia in acest mod.Stopeste-i cu solutia diluata cu o stropitoare, de sus in jos pe ramuri.
murtumesc din suflet pt raspuns
era""sac de urzica ""tesut
si cum ii zice la ingrasamant?
sau intreb asta la fitosanitare?
si daca nu stie sa-mi recomande ?
nu vreau sa gresesc,
daca se poate sa-mi spui ezact cu ce si ce dilutie?
raman datoare pan"la pensie
 

tranda09

Member
si cum ii zice la ingrasamant?
sau intreb asta la fitosanitare?
[/quote]



Nu la fito, la metro, carefour, obi, etc sunt sticle de plastic verzi cu conifere pe poza si scrie ingrasamant pt. conifere.
 

catalin.antofic

New Member
ruxitzika a spus:
pentru tuia se foloseste ingrasamantul specific pentru conifere.
buna seara
din cate stiu cei care cultiva tuia folosesc un ingrasamant solid sub forma de boabe albe .

am tot intrebat... de unde se pote procura
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
eu am cumparat acum vreo doi ani dintr-un magazin fitosanitar. vindeau la kg caci aveau saci mari. cel cumparat de mine era pe baza de azot si mi-au zis ca bun si la gazon si plante decoreative prin frunze (deci si conifere), inclusiv legume.
cu colegele mele am testat pe gazonul din fata sediului :twisted: , sa vedem si noi ce se intampla. dupa indicatiile primite l-am impastiat pur si simplu manual cat mai uniform. si :hipnotizat: dupa ceva zile am uitat de toata povestea. la vreo o saptamana ne-am luat-o peste nas ca nu am tuns gazonul la timp :hipnotizat: :hipnotizat: . adica el crescuse mai mult decat in mod normal. deci...a fost bun! si pretul mai mult decat ok, nu retin exact, dar f ieftin.
 

ghia_don

Active Member
Eu am gasit la Carfour VitaFlora, solutie nutritiva pentru conifere si rhododendron...scrie pe eticheta ca e bun pt diferite tipuri de brazi, ienupar, tisa, thuia, rhododendron si azalee.
Compozitia NPK este 10,9-3,7-4,7 cu microelemente
 

tzushuca

Member
ghia_don a spus:
Eu am gasit la Carfour VitaFlora, solutie nutritiva pentru conifere si rhododendron...scrie pe eticheta ca e bun pt diferite tipuri de brazi, ienupar, tisa, thuia, rhododendron si azalee.
Compozitia NPK este 10,9-3,7-4,7 cu microelemente
multumesc,
am notat
sper sa si aflu
 
Sus