Ingrijire hibiscusi de la Gommer

ionascus

Active Member
Multu.... :wink:
Floarea aceasta a fost mai colorata,roz mai intens-spre ciclam,cu mov spre margini....
Astept urmatorul bobocel care este si el marisor.....
 

adrianam

Well-Known Member
Ce va mai fac hibiscusii de la Gommer? :)
Pe mine m-ar interesa evolutia in timp, au trecut cativa ani buni de la primele comenzi!
Daca sunt sensibili, ce ingrasaminte le plac, daca au frunze la fel de mari si in conditii de soare si lumina naturala! :nu stiu:
 

geodezia

Well-Known Member
La mine key west este prima mea reusita asa ca acum are 2 m inaltime cu 2 craci mari face flori inclusiv iarna
restul sunt de 2 ani si de anul asta
de-abia acum de 2 ani le-am aflat melicul adica dupa ce vin sa ii mut in vase de 5 kile si sa ii ud cu apa in care pun radistim fara sa le umblu la radacini ii mut asa cu balot cu pamint cu tot inainte le desfaceam radacinile si am omorit muuuulllltttiii
asta cam 1 luna
pe urma ii las cam 2 luni dupa care le pun azotat
si isi dau drumul frumos
peste an ca sa infloreasca le dau sare amara adica sulfat de magneziu Epsom il iau de la danero
si le mai dau ingrasamint lichid caut de regula din ala cu guano
na mai suntnniste ingrasaminte granulate maro daca reusesc sa gasesc le mai dau si cu de alea
in rest apa soare si la inceput cind ii mut ii pun la streasina casii nu direct in soare dupa ce se prind ii mut in soare in plin soare
asa de udat primavara si vara ii ud cu furtunul acum cu stropitoarea
si acum le dau ingrasamint ca imi pierdusera boboci
deseara poate fac poza daca ajung sa prind un pic de lumina ca mi-a facut unul floare o minune alb cu roz daca nu miine ca e vineri si il prind pe lumina
cred ca este Wild at Heart
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
primul wild at heart al 2 fruitango cel mai infloricios
azi mai am unul ca aseara a bitait camera adica nu am avut stabilitate
 
Sus