Ingrijire hibiscusi de la Gommer

LadyBug

Well-Known Member
Mai rumegam nitel, sa vedem daca sunt doritori! :)
EU am facut deja lista, dar e prea lunga, o s-o mai scurtez:
BLUE DIAMOND
TAH. EXTRAODINATY
TAH. LAVENDER FROLIC
WALTZ
ANA LYNN
FRANC. LEVAVASSEUR
FEELING BLUE
BLUE THUNDER
CARMEN KEEN
HEART DESIRE
LADY FLO
STORM FRONT
WALLFLOWER
ME OH MY OH
IGUANA
MAGIC MISSION
PAY DIRT
MR ACE
MINI SKIRT
 

geodezia

Well-Known Member
nu le pun odata cam la o luna acum le dau si sare si azotat ca am citiva care au boboci si mi-i avortasera vad cum am dat cu astea 2 au tinut boboci
nici vara nu dau mai des ca imi e ca epuizez plantele le dau prima data cind scot plantele afara si pe urma la luna la luna
 

LadyBug

Well-Known Member
Si eu am cumparat sare din aia de la el acum 2 ani dar inca nu am folosit-o, merge si iarna?
Eu, momentan si din pacate nu pot tine hibiscusii in lumina, cum ar trebui, ii am undeva unde au lumina directa putina, adica vreo 2 ore pe zi, asa ca nu stiu daca nu le fac rau cu ingrasaminte in acest caz?
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
prima data nu ne aruncam la asa multi
eu o sa vreau ceva plante de la dafral dar hibilici poate unul -doi acolo sa vad cum arata
daca sunt ok ne aruncam pe urma serios
 

LadyBug

Well-Known Member
Am facut eu comanda la dafral, astept sa vina plantele si o sa le pozez ca sa le vedeti. Acum stau si ma gandesc:gandit: : prin eurogiro spuneau de la posta ca ajung banii in 10 zile, oare ei or fi trimis plantele de pe 15, ca asa vorbisem cu ei, sau asteapta intai sa le ajunga banii :nu stiu:? Nu m-as grabi dar mi-e tare teama de iarna :ros_unghii:, ca in alte zone se face frig noaptea, la noi mai e vreme acceptabila o perioada.
 

geodezia

Well-Known Member
Fetelor raspunsera si cei de la dafral zisera sa facem o lista cu platele pe care le vrem ca sa ni le pregateasca
 

geodezia

Well-Known Member
uite raspunsul lor
Hello, O.K. Tell me, which plants you want to grow. You´ll have them ready for next season. Thank you. Alena Jaroš Garden DAFRAL Chomutov
 

LadyBug

Well-Known Member
OK, atunci faceti voi o comanda comuna, eu, dupa cum am spus voi face o alta comanda numai daca imi convine ce primesc acum. Si cum doresc sa iau mai multe in primavara, nu voi astepta inca o saptamana in plus dupa cineva din Romania care sa le primeasca si apoi sa mi le retrimita.
 

geodezia

Well-Known Member
na faci cum crezi
dar pt 70 de euro cred ca totusi ..
ma rog tu faci cum vrei
fiind aprilie mai plantele nu au de suferit si oricum asa cum ai zis si tu nu ajungi la ele in momentul in care sosesc
este optiunea ta
 

LadyBug

Well-Known Member
Cu siguranta pentru mine e mai convenabil sa le primesc direct acasa, daca voi avea multe plante, posta sau curierul din Ro-Ro & timpul in plus & stressul plantelor cu desfacere/reimpachetare ar fi prea mult. Transportul de la ei e in functie de marimea/greutatea plantelor, mie mi-or fi bagat asa de mult acum (40 euro) pt ca or fi plantele la ghiveci marisoare, n-am idee, eu asa imi fac iluzii. Sper din tot sufletul ca plantele astea sa fie bine dezvoltate si sa reziste bine peste iarna, ca au multe flori foarte frumoase pe care le-as comanda pe viitor, numai ca trebuie sa-mi constuiesc si un nou spatiu pentru ele, de data asta cu policarbonat, ca-i mult mai ieftin decat geamul :)
 

LadyBug

Well-Known Member
Acum sa revenim la topic: am de putina vreme un hibi Lavender Sundae si care tot face cate 1-2-3 floricele saracul in fiecare saptamana, dar nu se deschid chiar complet si dureaza si putin, apoi se inchid, oare sa nu aiba lumina destula? Sa incerc sa dau cu ingrasaminte? Maine dau cu epsom salt, sa vedem daca il va ajuta cu ceva.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am inteles, multumesc mult. Ma gandeam eu ca nu are destul de multa lumina, dar totusi face flori si bobocei si frunzulite noi :) Am unde sa-l mut in lumina, dar e putin mai frig acolo, voi incalzi putin pe timp de noapte...
 
Sus