Ingrijirea violetelor

Alina L.

Member
Aer uscat nu are iar caldura e moderata . Am sa o tin sub observatie un timp sa vad cum se acomodeaza daca nu , cautam alt loc :rofl: .
 

lucia_lucia

Member
buna :) .Acum cateva zile mi-a inflorit o violeta care am primito si care era la prima inflorire .Prima floare a facuta roz inchis si creata pe margini .apoi urmatoarele flori au fost alb cu roz creata .e posibil asa ceva ?
 

lucia_lucia

Member
Inca o intrebare as mai avea de pus :
-am despartit doi pui deolalta iar primul dintre ei era mai mic si din greseala sa rupt toata radacina.L-am pus in pamant dar oare mai are sanse sa traiasca?
 

ena

Member
Pune-l in pamant umed cu pahar deasupra. Paharul sa aiba 2-3 gauri pentru aerisire. Am patit si eu si s-au prins.
 

danya

Active Member
Violetele care mi-au inflorit, au florile f mici fata de alte dati. Care ar fi cauza? :?
 

danya

Active Member
Unde se gasesc bile de argila?
Sunt f frumoase violetele tale. :D
Cand deschizi fereastra, acum pe frigul asta le acoperi cu ceva?
 

Fleur

Active Member
Poti folosi pietris ud in locul bilelor de argila. Eu aerisesc pe usa cand sunt diferente mari de temperatura fiindca le poate afecta curentii reci.
 

danya

Active Member
Multumesc. Dar un vas cu apa nu ar merge?
Eu nu pot aerisi pe usa :( pt ca trebuie sa o pazesc, altfel intra in casa tot felul....... :rofl:
 

doina

Member
Multumesc, Danya , imi sunt tare dragi .

Si eu tot pe usa aerisesc in perioada rece , de acum, pana cand sa incalzeste afara nu mai deschid geamurile :rofl:
Eu deschid usa si ferestra de la baie si usa si geamurile de la balcon si bineanteles ca usile dormitoarelor in care am violetele stau mereu deschise .
Cred ca merg si vase cu apa dar sunt mai aspectuase bilele de argila .
Printre bilele de argila umede mai pun din cand in cand cate o frunza de violeta si am avut surpriza sa le gasesc cu radacini destul de repede si 'fresh' chiar daca nu mai era apa deloc printre bile .
 

tugatita

Member
violete

am doua frunze de violete le-am pus in apa ,e ok?adica nush ma gandeam ca e cam tarziu sau nu stiu,voi ce spuneti?sa asptep sa faca mustati in apa sau sa le pun direct in pamant?
 
Sus