Ingrijirea violetelor

doina

Member
Eu prefer sa le pun direct in pamant .
Paharul in care le pun il acopar cu un alt pahar sau il pun intr-o punga si intr-o dupa o luna , o luna si ceva descopar frunza pentru ca deja are radacini .
La ce te referi ca este prea tarziu ?
Violetele se pot inmulti pe tot parcursul anului chiar daca merge ceva mai greu in perioada caniculei .
 

tugatita

Member
violete

merci ca mi ai raspuns atat de repede...chiar aveam nevoie de un raspuns rapid;-)) si paharul de deasupra nu trebuie un pic gaurit?zic si eu nush :? nu are nevoie ca nu respira?
 

danya

Active Member
doina a spus:
Multumesc, Danya , imi sunt tare dragi .

Si eu tot pe usa aerisesc in perioada rece , de acum, pana cand sa incalzeste afara nu mai deschid geamurile :rofl:
Eu deschid usa si ferestra de la baie si usa si geamurile de la balcon si bineanteles ca usile dormitoarelor in care am violetele stau mereu deschise .
Cred ca merg si vase cu apa dar sunt mai aspectuase bilele de argila .
Printre bilele de argila umede mai pun din cand in cand cate o frunza de violeta si am avut surpriza sa le gasesc cu radacini destul de repede si 'fresh' chiar daca nu mai era apa deloc printre bile .
Tare as vrea si eu bile. Unde se gasesc? Nici nu stiu cum arata :?
 

Fleur

Active Member
Eu am vazut la Bricostore.Sunt niste bile mai mari ori mai mici parca-s facute din ciocolata cu lapte :) si sunt ambalate la pungi de cca 1 kg.
 

doina

Member
Re: violete

tugatita a spus:
merci ca mi ai raspuns atat de repede...chiar aveam nevoie de un raspuns rapid;-)) si paharul de deasupra nu trebuie un pic gaurit?zic si eu nush :? nu are nevoie ca nu respira?
Ba da, trebuie gaurit .
 

Fleur

Active Member
Eu le pun negaurite si nu mai ud deloc. Ba la unele le trag folie alimentara deasupra si mai umblu la ele cand ies puii.
 

angela draganoiu

Active Member
cineva spunea, celor care vor sa aibe violete frumoase si pline de flori, sa rupa frunzele mici din mijlocul rozetei. am contrazis-o pe acea persoana care mi-a spus ca asta e din experienta proprie si ca, rupand acele frunze, a avut parte de violete frumoase si pline de flori.
eu am contrazis-o dar far prea multe argumente "stiintifice" asa ca am lasat-o mai moale si va intreb pe voi de ce nu se rup frunzele din mijlocul rozetei ?
 

emeclau

Active Member
angela draganoiu a spus:
cineva spunea, celor care vor sa aibe violete frumoase si pline de flori, sa rupa frunzele mici din mijlocul rozetei. am contrazis-o pe acea persoana care mi-a spus ca asta e din experienta proprie si ca, rupand acele frunze, a avut parte de violete frumoase si pline de flori.
eu am contrazis-o dar far prea multe argumente "stiintifice" asa ca am lasat-o mai moale si va intreb pe voi de ce nu se rup frunzele din mijlocul rozetei ?
draga Angela, procesul se intampla acam asa: daca rupi frunzele din mijlocul violetei, adica centrul de crestere al rozetei, vei obtine niste minunatii de suckeri ( puii aceia care cresc din tulpina) si o coroana complet deformata :x
pentru a avea violete frumoase si infloricioase se curata de frunzele exterioare ( de pe margine) , se uda cu ingrasamant regulat , insa diluat, se asigura un PH mic, pentru acidofile, 4-5, ai grija sa nu stea in soare etc.
insa niciodata, dar niciodata nu ii rupi mijlocul rozetei, e o aberatie
tare as vrea sa vad violeta in cauza :eek: :?: :D
 

ioana_ralu

Member
emeclau a spus:
angela draganoiu a spus:
cineva spunea, celor care vor sa aibe violete frumoase si pline de flori, sa rupa frunzele mici din mijlocul rozetei. am contrazis-o pe acea persoana care mi-a spus ca asta e din experienta proprie si ca, rupand acele frunze, a avut parte de violete frumoase si pline de flori.
eu am contrazis-o dar far prea multe argumente "stiintifice" asa ca am lasat-o mai moale si va intreb pe voi de ce nu se rup frunzele din mijlocul rozetei ?
draga Angela, procesul se intampla acam asa: daca rupi frunzele din mijlocul violetei, adica centrul de crestere al rozetei, vei obtine niste minunatii de suckeri ( puii aceia care cresc din tulpina) si o coroana complet deformata :x
pentru a avea violete frumoase si infloricioase se curata de frunzele exterioare ( de pe margine) , se uda cu ingrasamant regulat , insa diluat, se asigura un PH mic, pentru acidofile, 4-5, ai grija sa nu stea in soare etc.
insa niciodata, dar niciodata nu ii rupi mijlocul rozetei, e o aberatie
tare as vrea sa vad violeta in cauza :eek: :?: :D
Poate se referea la violetele trail .Numai la acelea poti taia vf de crestere ca sa le fortezi sa se ramifice.
 

angela draganoiu

Active Member
va multumesc amandurora. nici eu nu rup frunzele din mijlocul rozetei ci numai pe cele exterioare iar cu udatul am maaaare grija pt ca radacinile sint foarte sensibile si putrezesc foarte usor la un exces de apa.
Ioana_ralu persoana respectiva vorbea de violetele comune, obisnuite, pe care le avem cu totii in case.
 

emeclau

Active Member
Ioana, imi pare rau sa te contrazic :rusine: :p
nu se taie nici unui tip de violetea rozeta de crestere, arata odios :x
violetelor trail li se lasa sa creasca tulpini secundare, care si alea le formezi simetric, relativ la tulpina mama, insa sub nici un chip nu distrugi centrul de crestere al plantei :mrgreen:
 
Sus