Ingrijirea violetelor

Simina

Active Member
Care e temperatura minima pana la care rezista violetele?
Ale mele inca sunt pe balconul inchis, ca acolo au lumina buna, insa nu stiu pana cand le mai pot tine acolo.
 

simona2

Member
Am vazut in multe poze cu violete un banut . Ce rol are ? Ca presupun ca este pus cu un scop anume.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sensibile la curentii reci

Daca va tineti violetele pe pervaz si stiti ca marginile ferestrelor nu sunt foarte bine izolate trebuie sa aveti grija ca se formeaza curenti. Violetele sunt sensibile indiferent de temperatura din casa si de cantitatea de apa administrata. Daca acesti curenti se formeaza cand plantele sunt proaspat udate exista riscul sa le gasiti pleostite si sa nu le mai puteti recupera. Nici daca le udati mai putin din cauza de curenti nu e bine: or sa moara de sete.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mi s-a intamplat si mie sa se pleosteasca o violeta din cauza curentilor dar, cred, si din cauza unei deshidratari. Am udat-o moderat si am tinut-o la temperatura mai ridicata dar nu aproape de sursa de caldura. Nu am observat sa se redreseze. Am mutat-o pe pervazul de la bucatarie care da in balcon, unde la momentul ala era destul de racoare: 14 grade. Temperatura de repaus adica. Dupa o luna de la intamplare planta s-a redresat. La un moment dat a fost nevoie s-o transplantez ca era cat pe ce sa sufere de o dereglare de udare. Am avut ceva emotii, important este ca acum e bine. :)

Deci, secretul este in moderatie. Si prefera mai degraba racoarea dupa curenti decat caldura.
 
fetelor , am cumparat 2 midi violete si una normala. intrebarea este: ar trebui sa le schimb pamantul ? pt ca cel pe care-l au este foarte usor , cum pun putina apa, cum a ajuns in farfurie. mentionez ca acum sunt inflorite . sa astept sa treaca florile, sa umblu acum la ele? ce ma sfatuiti?
 
frunza cu pui

iar am o dilema. am o frunza de violeta care a facut radacinute si langa radacinute( foarte aproape ) au iesit niste frunzulite mici , acum intrebarea mea e: cum pun eu in pamant aceasta frunza? bag si aceste frunzulite in pamant fara sa tasez pamantul? le las afara dar nu prea am cum ca nu prea am ce sa pun in pamant ? sunt in dilema. ajutati-ma va rog. poate maine revin cu o poza
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Spui ca funza a facut radacini si puiuti in timp ce era plantata impreuna cu o planta matura in acelasi ghiveci? Daca da, am patit si eu asa. Am amanat transplantarea pana au mai crescut puiutii la frunza cu pricina. Daca incerci sa-i muti cand sunt prea mici, mor. E pacat sa te grabesti daca transplantarea nu e absolut necesara.
 

simonac

Member
cornelia,eu cred ca a avut frunza pusa la prins in apa si daca n-a pus-o la timp in pamant i-a facut si puiutul tot in apa; eu cred ca ai putea s-o pui in pamant fara sa-l tasezi deasupra puiutului
 
simonac a inteles perfect care-i problema mea. au dat cateva frunzulite foarte aproape de radacinute.s-o pun in pamant si sa acopar si frunzulitele?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In cazul asta cel mai sigur este sa-l pui in banut de turba. Riscul sa putrezeasca este cel mai mic.

ps. ceea ce v-am povestit zilele trecute mi s-a intamplat mie. Pot sa pozez si sa vedeti.
 
nu am banuti de turba. stie cineva sa-mi spuna daca gasesc un fitosanitar in zona militari, drumu taberei , crangasi, piata galati?
 
ma duc maine pe la florarii, si daca nu gasesc banuti de turba, o sa-ti urmez sfatul angela, desi mi-e teama sa nu o pierd( e prima mea frunzulita cu frunzulite :rofl: )
 
Sus