Inmultire hibiscus prin butasi

adana

Member
la mine inca nu este mucegai,dar peturile au broboane.treb sa sterc petul?nici eu nu am pus apa niciodata.
 

adana

Member
asa ma gandeam si eu.dar te vazusem pe tine ingrijorata,si credeam ca gresesc.sper sa isi revina ai tai. :D
 

IULIA

Active Member
au mucegait pt ca au intrat in contact cumva cu petul. si , in urma contactului cu umezeala permanenta de pe pet(facuta de altfel de la condens si care nu mai face necesara udarea suplimentara) au mucegait.
ai taiat 2/3 din frunza, ca asa preintimpini treaba asta?
daca da, pune un pet mai mare deasupra.
daca nu...actioneaza, daca mai ai frunze ....chiar daca sint mici.
adica marimea a ceea ce ramine sa nu fie mai mare decit 3 cm patrati sa zic asa. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
am pus si eu doua crengute sub pet de la un hibiscus galben - e prima incercare de acest fel. Cand va dati seama ca s-a prins plantuta? Atunci cand face primele frunzulite noi???
 

nutilepadat

Active Member
Fetelor va rod sa ma indrumati si pe mine,am taiat un lastar de hibi cyclam batut(scuze dar nu ii stiu denumirea stiintifica :oops: )este lemnificat .Ce ar trebui sa fac sa il pun in apa sau in banut si sub pet?
 

Fleur

Active Member
Face radacini si-n apa dar e mai bine sa-l pui direct in pamnant ca acolo face radacini sa pleaca in vegatatie mai usor. Cu pet bineinteles :wink:
 

sini

Well-Known Member
Sa va spun o patanie cu o crenguta de hibi.Sta intr-o sticla de 2l cu apa,fara dop,de la 1 octombrie.I-au dat lastari,dar radacini nu.Partea care e in apa -vreo 3 cm, s-a ingrosat.Crenguta are acum are 24 cm,iar diametrul de aproape 1 cm.Nu mai stiu daca a fost asa de mare de la inceput,dar sigur nu avea lastari.Ce sa fac cu el?
 

ani

Member
Cred ca poti sa-l pui intr-un ghivecel cu turba umeda si sa-l tii acoperit cu pet. Are posibilitatea sa faca radacini.
 

daisy111

Active Member
Eu nu prea am bafta cu inmultitul sub pet...nu am reusit pana acum la nimic pt ca toate imi mucegaiesc si apoi se innegreste de jos in sus...sau si de sus in jos,depinde de lastar :cry: :cry:
 

adana

Member
eu cred ca tocmai am reusit cu unul.vad ca ii da frunzulite.sper sa nu ma bucur degeaba.are un pahar de sticla,nu pet.il mai las acoperit.asa am inteles de la voi.si sub pet il am pe cel de la cornelia,sper sa reusesc. :D
 
Eu cred ca am facut o prostie: am luat cativa pui de hibi, i-am pus in apa .Dupa un timp am vazut ca facusera punctele albe pe tulpini dar nu aveau inca radacini. Asa ca i-am pus in pamant.Sunt verzi bine mersi, dar nu vor sa faca radacini Sa mai sper :? Nu i-am pus sub pet pentru ca si eu am pierdut unul primit de la voi anul trecut :cry: :cry: In pamant cred ca i-am pus prin septembrie :x :x
 

ghia_don

Active Member
Daca i-ai pus in pamint in septembrie si ei sint inca verzi si bine-mersi, inseamna ca sint pe drumul cel bun. Mai ai putintica rabdare cu ei, si ai sa vezi ca imediat ce se incalzeste le va merge si lor excelent.
 
Sus