Inmultire hibiscus prin butasi

CocoT

Member
cassia_alexa
Trimis: Sam Iul 08, 2006 8:17 pm
Cat dureaza pt un lastar de hibiscus sa faca radacini?Il am in apa de vreo 2 saptamani, au aparut si acele puncte albe,mai putin radacinile........Ma poate cineva ajuta cu un raspuns?
 

CocoT

Member
Stefana
Trimis: Sam Iul 08, 2006 8:28 pm
Mai bine se inradacineaza direct in pamant acoperit cu borcanel de sticla sau plastic ( din experienta mai multor forumisti ). Chiar daca dupa o luna face radacinutze poti avea surprize cand il pui in pamant
 

CocoT

Member
Rotaru Alina-Ionela
Trimis: Sam Aug 05, 2006 5:34 pm
eu unul din hibiscusii mei l-am pus direct in pamant si a dat rezultate.dar mai bine fa ce ti-a spun stefana.este adevarat.asa i-am facut celuilalt hibiscus(l-am pus in ghiveci si i-am pus o sticluta deasupra)si a dat rezultate foarte bune.sper ca ti-am fost de ajutor
 

CocoT

Member
anusca
Trimis: Dum Sep 03, 2006 6:34 pm
am prins un hibiscus din crenguta pusa in apa,a facut radacini si la-m pus in pamant acum e mare are 6 ani e frumos, dar e tot rosu si mai am unul.
 

CocoT

Member
dali_lucas
Trimis: Mar Sep 26, 2006 6:49 pm
De ce la puiutii mei de hibicus (care sunt pusi de foarta multa vreme la prins), dupa ce le-am luat borcanelele s-au pleostit.
 

CocoT

Member
mi_bios
Trimis: Mar Sep 26, 2006 6:51 pm
Vezi ca fetele spuneau ca se acomodeaza treptat cu "aerisirea". Acopera-i din nou.
 

CocoT

Member
ioana699
Trimis: Mar Oct 03, 2006 11:46 pm
si eu am inmultit hibiscus si am pus butas cu 5 noduri 2 in pamant si 3 afara si cu o singura frunzulita si s-au prins cam 90 la suta si nu i-am acoperit.
in aproximativ 2-3 saptamani au inceput sa creasca.
ultima data, acum o luna, am primit o crenguta de hibiscus galben cu floare plina si am impartito in doua iar la partea de jos nu i-am lasat nici o frunza si tot s-a prins. Deja are 4 muguri mari de frunze.
 

CocoT

Member
ioana699
Trimis: Mie Oct 04, 2006 10:31 am
Partea de jos a crengutei era semilemnificata si i-am lasat 6 noduri.
L-am pus in fata geamului pe pervaz si l-am udat zilnic.
Mie mi se prind aproape toti hibiscusii pe care ii pun in pamant, imi cresc repede, fac tufe cu frunze uriase de un verde inchis, sanatos, in schimb nu imi infloresc. Mii o ciuda pe ei
 

CocoT

Member
angela draganoiu
Trimis: Mie Oct 04, 2006 10:38 am
Ioana le trebuie multa, multa, multa caldura, lumina si aer la fel de mult. daca sint mai umbriti fac flori dar putine. eu ii tin in balcon si ii bate soarele toata ziua, vara pe arsita ii umbresc putin cu o perdea.
 

CocoT

Member
bibacj
Trimis: Mie Oct 04, 2006 8:17 pm
Si ghiveciul sa nu fie prea mare. Iti spun asta din proprie experienta.
 

CocoT

Member
bibacj
Trimis: Sam Oct 21, 2006 1:58 pm
Am pus hibiscusii la prins acoperiti cu pahare de sticla. Azi cand m-am uitat la ei si am incercat sa le ridic am vazut ca unii isi cam pierd frunzele. Mi se pare ca solul e cam umed desi nu i-am udat. Am vazut ca apare chiar si mucegaiul in farful unuia. Ce sa fac?
 

CocoT

Member
Stefana
Trimis: Sam Oct 21, 2006 2:59 pm
Care este temperatura din jurul lor?
Hibi se pun la prins in pamant cu "borcanul" in cap incepand din februarie - martie . Acum este cam frig si prea putina lumina. Pana vin si alte opinii, eu as zice ca acum butasii se pun doar in apa. Dureaza peste o luna pana vor face radacini in apa ( pot trece si 3 luni ) . Ce am pus eu in pamant acum 2 saptamani mi-au putrezit .
 

CocoT

Member
bibacj
Trimis: Sam Oct 21, 2006 3:02 pm
Sunt in camera si au in jur de 18-20 grade. Nu stiu daca acum nu e cam tarziu sa ii mai scot din pamant. Unora din ei le-au cazut aproape toate frunzele...
 

CocoT

Member
Stefana
Trimis: Sam Oct 21, 2006 3:07 pm
. Cred ca acum nu mai au nevoie de PET. Transpiratia prin frunze e nula. Eu zic sa-i lasi unde sunt. Daca supravietuiesc, bine .
In ghiveciul unui hibi mai batran am pus odata cu ceilalti ( de acu' 2 saptamani) un butas neacoperit: i-au cazut frunzele dar nu este putrezit
 

CocoT

Member
bibacj
Trimis: Sam Oct 21, 2006 8:30 pm
Cam jumatate din ei mai au frunze. Atunci sa ii acopar pe acestia? Dar umezeala mare care s-a creat in pahar?
 

CocoT

Member
mi_bios
Trimis: Sam Oct 21, 2006 8:32 pm
Nu-i uda in nestire, ci doar atunci cand pe peretii PET-ului nu mai exista condens.
 

CocoT

Member
bibacj
Trimis: Sam Oct 21, 2006 8:34 pm
Nu i-am udat deloc. Ii tin in acelasi loc si unii si-au pierdut frunzele de tot, altii le au cam ofilite si altii sunt ok. Nu mai inteleg nimic.
 

CocoT

Member
ella
Trimis: Mar Oct 31, 2006 3:44 am
Pe 7 oct.am pus la inradacinat o serie de butasi de hibiscus,in pamant de flori obisnuit,asta-l aveam in casa.
http://s58.photobucket.com/albums/g252/ ... h=imgAnch4
Au stat acoperiti cu o punga toata ac. perioada,i-am udat numai cand nu mai era condens pe punga.Arata bine,o parte dintre ei dau deja frunzulite.
Azi m-am ocupat de alti butasi primiti de la scoala unde invata fetita mea.
http://s58.photobucket.com/albums/g252/ ... h=imgAnch3
http://s58.photobucket.com/albums/g252/ ... h=imgAnch2
http://s58.photobucket.com/albums/g252/ ... h=imgAnch1
Sper sa se prinda,chiar daca am inteles ca nu este tocmai cea mai buna perioada de inmultire a hibiscusului.
 
Sus