Inmultire hibiscus prin butasi

Nicolle

Member
danya a spus:
Am un lastar de hibi in apa si a facut radacini, dar vad ca face si boboc. Nu stiu daca sa l pun in pamant sau sa l las in apa, pt ca vreau sa infloreasca.
Danya,din ce stiu eu atunci cand planta se concentreaza pe floare nu mai dezvolta radacini.Nu stii cum infloreste de vrei sa ii lasi bobocul?Eu te sfatuiesc sa il lasi sa se "concentreze" pentru radacini.
 

popescu gp

Well-Known Member
Nicolle are drep[tata:daca alergi dupa doi iepuri nu prinzi niciunul;asa ca mai bine radacini.este si parerea mea
 

dana

Member
A reusit cineva sa inradacineze butasi de hibi de la Gommer?

unul din cei primiti de mine la recenta comanda are varful rupt si oricat am incercat sa-l fac sa se sudeze de planta mama vad ca nu prea vrea-se usuca frunzele una dupa alta.

rog un sfat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pune-l in banut de turba si apoi in pet. Si eu am avut doua bucati rupte, una din Bride Bouquet si una din Mr Zimberlly si asa am facut, poate se prind.
Arata ok pana acum...
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dragalasa mea, bine ca ai anuntat ca o sa revi cu poze c-am apucat sa-mi iau pastilele! :) Ori nu s-au facut efectul, or is apa de ploaie in fata frumusetii asteia. :aoleu: :eek:f:
Am murit ... am inviat ... am suspinat ..... si admir !

:clap: :visator: :roll: :indragostit: :marfa: :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am patru hibiscusi care au crescut de vre-un metru. E buna perioada acum sa-i tai si sa incerc sa bun butasii la inradacinat?
 

miha

Member
irinabv a spus:
Am patru hibiscusi care au crescut de vre-un metru. E buna perioada acum sa-i tai si sa incerc sa bun butasii la inradacinat?
E buna perioada...chiar prin februarie este recomandat sa fie tunsi... Doar ca se va amana perioada in care vor inflori...
 

marirogo

Active Member
Violeta, e superbissim! Bafta cu el si cu inmultitul, de ce nu?!

Si hibiscusii mei de la Gomer au inceput sa se arate in toata splendoarea.
Daca ii scurtez dupa ce trece inflorire mai am oare vreo sansa sa inradacinez lastarii?
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am o mare dilema cu hibi. Au cam ramas fara frunze, dar varfurile sunt pline de boboci si parca nu ma indur sa-i tai. Nici asa nu-mi plac, dar ce sa fac? :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si ai mei tot cam asa sunt. I-am taiat pana au mai ramas vreo trei frunzulite pe fiecare. Sper sa supravietuiiasca si sa se ramifice. Acum dilema mea este daca sa ii pun la inradacinat in banuti de turba sau in apa, pt. ca sunt lemnosi. Ma gandeam sa-i las in apa cateva zile si daca dau semne ca nu le place sa ii mut in banuti de turba.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu as incerca direct in banuti, ce sens are sa te mai incurci cu apa? Fa-le minisera si pune-i in banuti
 
Sus