Inmultire hibiscus prin butasi

kerkyra

Well-Known Member
Am prins si eu mai demult asa, dar parca in ultimul timp mai mult in pastila. As incerca din nou, pentru ca majoritatea lastarilor pe care ii pot taia s-au lemnificat. Ceva secrete, schimbat apa la anumite perioade, vas acoperit etc se poate?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cand puneam butasi la inradacinat nu aveam un ritual anume. Am pus si-n pastila de turba apoi pastila in substrat de calitate si-n apa fara schimbarea ei. In apa numai butasi lemnificati bine, nu verzulii. Am tinut cont sa nu stea in curenti de aer, dar in locuri aerisite, la temperaturi constante si udati cu seringa, efectiv pe marginea banutului de turba nu in mijloc langa butas. E adevarat ca nu erau din cei sofisticati si pretentiosi. Cand m-am ingrijit bine de ei n-am avut probleme cand i-am neglijat un pic au cedat.
 

liliput

Member
Se poate oricand daca butasii au atins maturitatea genetica si li se asigura conditiile necesare.
Felicitari Liliput! :clap:
Multumesc,sper sa dea roade si alta data metoda.Le schimbam apa la 3-4 zile,asa cum am citit in postarea lui martyt13.Chiar ii multumesc.
 
Ultima editare:

liliput

Member
Buna.Am facut rost de 2 zile de butasi de hibiscus rosu simplu,dar cand a ajuns cu ei acasa si i-a pus in apa,li s-au pleostit frunzele,desi aratau f bine.Oare de ce si ce pot sa fac sa-i ajut? Multumesc.
 

kerkyra

Well-Known Member
Poate sa le tunzi din frunze, sa nu fie multe, eventual pe cele mari taiate putin, apoi pus in sera... poate isi revine.
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu ma pricep foarte mult, dar ma gandesc ca daca frunzele au suprafata mai mica, pierd mai putina apa. Poate totusi isi revin asa.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pt hibii cei fitosi, cum ar fi blue bayou sau stormy days, cum se procedeaza, oare se prind in apa butasii lemnificati?
 

adrianam

Well-Known Member
Si la mine s-au rupt doi lastarasi la transport.
Eu le-am pus un gel de inradacinat pe tulpina, i-am bagat in ghivece si le-am pus pet-uri in cap.
Nu stiu daca o fi bun gelul pentru ca este pentru butasi semilemnificati, iar ai mei sunt super lemnificati.
Sunt curioasa daca se vor prinde ca nu prea am asa cald in casa deocamdata.
 

LadyBug

Well-Known Member
La mine nu era rupt decat un varf de 1-2cm, asa ca trebuie sa tai eu daca doresc lastari, dar nu stiu de unde si cat de mari si daca sa-i tin in pamant sau in apa si daca sa le tai frunzulitele... Cu hibii aia rosii nu aveam probleme, ii tineam in apa, dura ceva pana faceau radacini (cred ca are importanta si caldura), dar cu astia mi-e chiar teama, nu vreau sa-i tai degeaba.
 

Chiharu

Member
Buna dimineata, am primit prin luna august de la o colega de lucru un butas de aprox 5 cm de hibiscus portocaliu ( sau cel putin asa presupun, nu l-am vazut inflorit de 2 ani incoace...). Fiindca era destul de lemnificat, l-am tinut in apa vreo luna pana i-au aparut punctele acelea albe pe tulpina, apoi l-am plantat intr-un ghiveci ( nu mai aveam unde sa il tin in apa) si l-am dus la birou. Parea in regula, chiar ii crescusera 2 frunzulite noi, insa sapt.asta probabil din cauza caldurii din birou a inceput sa se pleosteasca. L-am udat si am asteptat dar pare pe moarte. L-am scos cu grija din ghiveci ca sa constat ca nu a facut radacini deloc. Credeti ca mai are vreo sansa? Tin sa mentionez ca planta colegei arata tot mai rau pe zi ce trece deci nu cred ca mai poate fi vorba de alt butas :(
 

Chiharu

Member
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Din pacate intre timp chiar a murit :oops:. Il lasasem in ghiveci cu pamantul umed, pe un pervaz mai insorit...l-am verificat in dimineata asta si era tot moale...cred ca a putrezit :speechless:.
Raman la cei rosii, se pare ca avem o relatie mai huna :-).
 

geodezia

Well-Known Member
Na eu toamna si iarna nu prea reusesc sa ii prind
vara si primavara mai prind si eu cite un lastar
dar ii pun direct in pamint ca nu am rabdare cu pastile
si cu borcanul de apa mi se inmoaie lastarii
asa ca ma las pagubasa
ce se prinde din proprie vointa bine ce nu asta e
 
Sus