Inmultire hibiscus prin seminte

doina

Member
Foarte frumosi, felicitari Greenfingers :clap: :clap:
Ai mei 5 , cred ca sunt din aceeasi serie de seminte, nu au inflorit pana acum :nefericit: :suparat:
 
Multumesc, doamna Doina. Eu i-am fertilizat la fiecare udare iar anul trecut din mai pana in octombrie au stat in curte.
Si, mai ales, nu i-am tuns, indiferent cat de inalti s-au facut. Abia in februarie o sa-i coafez.
La Multi Ani si un an plin de realizari pentru 2013!
 

ana75

Member
Pentru prima data am pus si eu in noiembrie cateva seminte si spre surprinderea mea am 4 plantute mici,spun asta pentru ca eu nu am noroc la seminte :suparat: de aceea prefer sa cumpar plante,sper sa ma pot descurca cu ele am citit aici ca nu e bine sa se fertilizeze cand sunt asa de mici,orce sfat e bine venit din partea voastra.mult noroc in continuare! :hug:
 
Buna, Ana
Referitor la meetoda de fertilizare, fiecare o aplica pe cea care i se pare mai eficienta. Eu, de exemplu, ii fertilizez de cum ies din gaoace, dar cu cantitati de fertilizator foarte diluate.
Bafta cu ei si sa-i vezi cu flori!
 

ana75

Member
multumesc mult pentru informatii :hug: sper sa am noroc mai ales dupa ce am vazut cum arata la voi iar florile sunt super.pupici
 

ana75

Member
semintele le am de la o buna prietena,ea e mai indrazneata ca mine cumpara tot felul de seminte de flori,eu di cauza ca de multe ori nu mi au iesit ma cam feresc de ele preferand direct flori,asa ca mi a daruit cateva seminte pentru incercare. din cate stiu din afara sunt multe locuri de unde poti cumpara,eu sincer nu am luat cu toate ca m a batut gandul de multe ori.
 

doina

Member
Eu nu prea i-am fertilizat si nici nu i-am tuns asa ca sper sa vad si eu flori spre primavara.
 

popescu gp

Well-Known Member
Imi manifest admiratia printr-un cuvant: superbi!Nu am stiut ca din seminte pot aparea asa frumuseti.Sper sa vedem si alte realizari.
 
Va multumesc din suflet pentru aprecieri. Fiindca stiu ca stiti ce inseamna sa astepti sa vezi o floare, pretuiesc cuvintele voastre la adevarata lor valoare!
Cred ca Dumnezeu ne face daruri care apar adesea si sub forma unor petale colorate ca niste aripi de fluture care ne acopera sufletul cu frumusetea lor.
Scuze pentru posibila desuetudine a mesajului, dar este starea pe care mi-a indus-o acest spectacol atat de mult asteptat.
:rose: tuturor
 
Sus