Inmultire leandru prin seminte

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Merita sa inmultesti daca ai mai multe soiuri interesante in curte,ai sanse sa iasa ceva frumos :-)
Eu am doi puiuti de anul trecut care infloresc acum, ambii sunt roz :D dar eu am rabdare,odata si odata va iesii ceva unic :rofl:
Iubesc prea mult leandrii,ca sa nu-i inmultesc si din seminte .
O forumista din Ungaria a scris odata pe un forum ca pana la urma toti leandrii sunt roz ,asta referitor la ce culori obtinem din seminte :rofl:
 

AnDu

Active Member
Buna seara !!!

Am citit si rascitit mesajele din topic si in seara asta ma apuc sa pun semintele in pamant !

1. Daca mai aveti ceva sfaturi de ultima clipa, va rog nu ezitati!
2. Imi raman in jur de 10,15 pastai leandru, roz spre rosu, simplu. Din o pastaie ies cam 40-50 seminte (ochiometric). Cine doreste...CADOU !!!
3. Am 7 leandri mari, 1,5-2 metri de diferite culori (alb, galben, roz spre rosu, roz) dar nu am rosu inchis SI IMI DORESC FFFF MULT! Cine ma ajuta ??? Cumpar, la schimb sau ...primesc cadou, seminte, butasi, pui sau chiar leandru matur !!!
4. Cam atat !!!!!! Asa cum se vede sunt incepator, pe lista si deci si ...timid ! Dar imi place sa citesc ceea ce scrieti si imi scot ceea ce ma intereseaza !!!
Va multumesc ptr .tot !
...asa cum spuneam ....o seara buna !

Vist-Roman
Vinzi butasi??? :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E devreme pentru taierea butasilor. Leandrii sunt acum la iernat. Cum incep tunderile, in primavara sau la vara vor fi butasi din belsug, chiar si inradacinati.
 

vist

Member
Buna ziua si La multi ani tuturor
NU!!!
Din pacate timpul nu mi-a permis sa ma ocup mai mult de ei si am pierdut iarna trecuta toti leandri. Mi-am refacut in primavara ceva ceva dar ....Sa vedem cum trecem iarna asta. In primavara voi vrea sa imi refac "colectia". In rest. numai de bine si un an nou fericit. Acelasi Vist de la Roman
 

AnDu

Active Member
Deci candva am avut un leandru muntenegru....minunat era cat mine acum ~6 ani. A murit fiind exagerat de sensibil la musculita alba...am gasit ceva seminte...par a fi de la el din cate stiu eu...dar nu sunt sigur. A mai avut cineva ca sa fiu sigur 100% ??? :DIMG_20160109_232611.jpg
 

AnDu

Active Member
Nu nprea seamana a seminte de leandru...
E un alt soi de leandru,erau diferite si pastaile.....deci daca compari cu semintele pufoase de la ceilalti,ei bine nu e asa :D asa aratau astea...eu am pus o tura aseara in pa!ant, sa vad ce va iesi :D
 

geodezia

Well-Known Member
Asclepias dar numele popular este leandru de muntenegru am vazut si eu pe facebook anul asta am luat si eu dar sa vad daca trece iarna are acelasi regim precum leandri
jasp are minunile astea asclepias si ruelia alta minune
 

AnDu

Active Member
Asa stiam eu... ca mi.a zis vecina mea care mi.a transmis virusul florifer.... Inainte nu.mi placeau florile.... Si acum am cateva ghivece bune :D :p doar ca dupa 6 ani vad ca semintele mele inca sunt bune :p si eu il tineam pe scara blocului iarna si rezista. La modul ca ii cadeau frunzele dar ii ramanea un smoc de frunze in varful crengutelor de unde dadea primavara. Trebuie mentinut pamantul putin reavan ca nu.i place pamantul uscat deloc.
 

AnDu

Active Member
Acest leandru muntenegru sau asclepias a inceput sa prinda curaj....dupa poza postata cu semintele de sambata...le.am plantat si a iesit unul momentan... :h: sa se faca mare acum :D semintele au aproximativ...6ani vechime :rofl:
 

Atașamente

Sus