Inmultire luleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Roxana Peled

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Vrei sa-l muti asa in plina vara, cu toate frunzele la purtator :?
S-ar putea sa se lesine si asta. Noroc ca ai sursa continua acolo la par :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

na ca nu l-am mutat cu toate ca a plouat mi-a fost rau din cale afara ..am dormit cu geamul deschis si am ramas tapana de sale ..asa ca am stat intepenita in par vreo 2 zile acu m-am raparat am dat cu artrostop si vad ca nu ma mai misc precum lupul ...cica iar vine caldura ... ..of
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Am si eu o intrebare,in weekend as cam da o tura pana la tara ca am ceva treaba si as putea sa mult acum luleaua?sau este prea devreme? :? nu as vrea sa o pierd.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Exista vreo posibiliate sa pierzi planta aceasta? :rofl: Din cate stiu eu, e greu sa scapi de ea.
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Mersic!!! :* Atunci,in caz ca ajung,ma apuc de mutat. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Credeti ca sunt plantute de Campsis?
 

daisy111

Active Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Eu zic ca da,cam asa arata si el meu. :D
 

nicolet

Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Buna tuturor,stit cumva daca ar creste si pe balconul meu intr-un ghiveci mare?
Nu prea pot tine mai nici o floare pe balcon, este vint, curenti de aer , este deschis si sint la inaltime mare.
din cite stiu este o planta cu flori foarte rezistenta la vint,si trece bine peste iarna.
Ma indrumati sa incerc?
Multumesc
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

e rezistenta incearca da face multa mizerie cind ajunge asa de vreo 4 ani multe frunze si multe flori eu incerc sa o tot scot din gradinita in fiecare an da tot mai ramine cite o radacina si da iar ..imi sufoca un par
 

nicolet

Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

geodezia a spus:
e rezistenta incearca da face multa mizerie cind ajunge asa de vreo 4 ani multe frunze si multe flori eu incerc sa o tot scot din gradinita in fiecare an da tot mai ramine cite o radacina si da iar ..imi sufoca un par

Voi incerca acum in primavara merg sa cumpar, sa vad unde gasesc.
De mizerie nu-i bai fac curatenie dupa el si in fiecare zi doar sa nu mai vad balconul asta mare mai mereu gol
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

pai de ce nu pui clematite mai frumoase nu cresc ditamai copacuu mai discrete si poti pune mai multe
uite intreab-o pe Maria(clematita )ca avea si clematite de apartament puse in vase ..acu tu cum vrei dar dupa mine clematitele si mai frumoase si nu cresc ditamai copacioiu ca se face copacoi si se intinde
uite aici
http://clematite.sunphoto.ro/CLEMATITE_DE_VANZARE
si vezi ca e si la noi aici in linkul asta
viewtopic.php?f=34&t=17236
 

nicolet

Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

Le stiu,are mama mea in curte citeva soiuri ,am incercat si eu vara trecuta dar din cauza vintului au murit repede,cam inainte devreme :pauza: imi venea sa mor de ciuda.Stau la etajul 15 si am dedus ca din cauza vintului care este mai mereu groaznic le-a tot zapacit.In luna iulie erau facute praf ca a trebuit sa le tund aproape de la radacina.
Voi mai incerca si anul acesta dar si cu laleaua turcului (pare mai rezistenta)
Voi vedea, si mai am in plan citeva incercari poate imi reuseste sa nu mai vad goliciune cind ies pe balcon
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

pai inchide-l in termopane si fa-l sera mama mama ce ai avea acolo de ne-ai da pe spate
pai clematitele or sa rasara sigur nu e problema daca le-ai lasat cuminti in vaselele lor ...
 

nicolet

Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

A fos o tentativa anul trecut cu geamurile dar.....31 m mmmmmmmm-au cam dat pe spate cu pretul ce l-am aflat, am inchis doar partea de jos si nu da prea multe rezultate.Sotul meu inca se gindeste si tot cauta variante ceva mai ieftine ceva .Vom vedea ce varianta gasim ca si el este inebunit cu florile si da......ar fi o nebunie de flori, noi visam cam cur ar fi.
Pina atunci experimentez si poate am noroc :D
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Inmultire laleaua turcului - Campsis (Tecoma) radicans

mama 33 m ajungeti la pepeni ...ioi da ce sera ar iesi
 
Sus