Inmultire Nuc

diana999

Active Member
am cateva nuci si m-am gandit sa le pun in pamant.nu demult le-am cules de la nucul de langa bloc.am cautat pe forum metode de inmultire pt nuc dar nu am gasit.ce ma sfatuitzi? :?
 

diana999

Active Member
am vrut sa spun ca le-as pune intr-o jardiniera....si cand mai cresc,sa-i mut in ghivece separate.cat de des trebuie udatzi?
 

anasstasia

Active Member
Si eu sint tentata sa-mi plantez un alt nuc. Cel de la mine din gradina este amarit cu niste nuci stafidite si subdezvoltate.
De unde stiu ca nucile sint viabile? Cind le plantez trebuie sa le las cu coaja exterioara (cea verde)? Cind este cel mai potrivit moment de plantare si pina la ce data le pot planta?
Stiti un site unde sa fie prezentat un nuc mai deosebit? Adica sa aibe nuci mai mari decit cele obisnuite.
Scuze, am pus foarte multe intrebari. :D
 

presco

Active Member
Cu placere! Eu am vreo 10 nuci plantati in gradina de ciori :D inca sunt micuti dar am sa las cativa pentru ca-mi plac acesti copaci, imi aduc aminte de copilarie (bunicii mei aveau un nuc f.mare in curte iar vara stateam la umbra lui si mancam nuci verzi :D )
 

anasstasia

Active Member
Da, 10 sint cam multi. Mai ales ca se dezvolta destul de repede si daca le merge bine se fac foaaaaaaaaaaarte mari. Le trebuie mult spatiu. Nucul meu este exact la limita dintre proprietati, insa daca nu ar fi asa pricajit cred ca as avea proleme cu vecinul, ca-i umbresc terenul. Acolo oamenii fac agricultura, noi vom fi ciudatii care vom planta flori si ne vom ocupa de estetica terenului.
 

diana999

Active Member
dragu de el :D cata verdeatza! eu am plantat recent cateva nuci,fara coaja verde.le-am pus cu varful ascutzit in sus.le ud des....si-acum astept sa vad.sper sa-mi iasa. :rugaciune:
 

presco

Active Member
da am multi nuci dar si terenul e foarte mare, am sa las doar o parte caci vreau si pomi fructiferi...deocamdata nu m-am hotarat. Eu din ce am observat nucii cresc foarte greu, cel putin ai mei.
 

anasstasia

Active Member
Eu am citiva in spatele blocului. S-au dezvoltat foarte mult. Stiu sigur ca acum 4 ani, nucul pe care il vad de cite ori ma uit pe geam era la nivelul etajului 2, iar acum depaseste inaltimea blocului (blocul are 4 etaje). Mie mi se pare ca s-a dezvoltat foarte rapid. Insa nu cred ca are prea multe nuci.
Mai e unul in schimb, care nu s-a dezvoltat pe inaltime, insa toamna este incarcat de ii atirna crengile. De la el as lua un vlastar, insa nu stiu daca se prinde. Se prinde doar din nuca sau si din ramura?
 

ACHIMENES

Member
Din nuca se poate dar.........nu isi pastreaza caracterele, o alta varianta ar fi sa cumperi nuc ALTOIT, acela sigur e de soi :) :)
Eu am doi nuci iesiti singuri...... s-au ocupat ciorile de semanat :rofl: :rofl: unul face nuci mari cu coaja subtire iar celalalt nuci rotunde, mici dar cu o coaja extrem de groasa.....trebuie sa depui ceva efort pana sa spargi o astfel de nuca :(
 

ACHIMENES

Member
Si mai e o problema, in caz ca nu-ti convine de fructele lui, pana ajunge sa rodeasca ca sa-ti dai seama daca e ceea ce ce iti doreai, ii trebuie 5-7 ani.....deja e ditamai monstrul :) :)
Eu am avut noroc, macar unul a iesit bine :rofl: :rofl:
 
Sus