Inmultire Nuc

nucul care face nuci pietroase,este excelent ,faci din taote nucile dulceata de nuci verzi , ca din cele mari si cu coaja subtire .nu te induri sa le ie-i de verzi. asta de la mine experienta !!!
 

ACHIMENES

Member
constantin.c a spus:
nucul care face nuci pietroase,este excelent ,faci din taote nucile dulceata de nuci verzi , ca din cele mari si cu coaja subtire .nu te induri sa le ie-i de verzi. asta de la mine experienta !!!
E buna ideea dar cine mi le culege?
Mersi pt idee sper sa nu ramana in acest stadiu.
Pana acum de nucile astea scapam , le amestecam cu celelalte si le dadeam la rudele "miloage si nesimtite", care veneau si isi infigeau copitele in recolta mea. :x
 
sau la achizitie la cooperativa din sat !!! :)
eu am mai incercat cu vreo 2 saci de nuci pietroase , le macinam cu totu' intr-o moara cu ciocanele si le introduceam in concentratele pt pasari ( 5 % ) am obtinut rezultate bune !!!
 

ACHIMENES

Member
Moara cu ciocanele spui tu..........pe acilea nu creste specia asta :rofl: :rofl: :rofl: cred ca doar la muzeu pot vedea specimenul acesta, sper sa nu ajungem sa vedem si animalele doar la zoo.
Am fost pe dinafara, stiu :rofl: :rofl: :rofl: dar fiecare cu ale lui, trebuia sa-mi spun oful vis a vis de chestiile astea vechi. :oops: :oops: :oops: :oops:
 

iris

Active Member
:( Azi am primit trei nuci gigant si eram tare fericita pana am citit aici cum sta treaba ,dar tot am sa incerc sa obtin un nuc din nucile primite. :marfa:
insa am si eu o nelamurire pana la urma plantez nucile cu coaja sau fara?
 

presco

Active Member
fara coaja verde doar nuca pur si simplu cu tot cu coaja ei lemnoasa , caci cioara asa le plantezeaza :)
 

iris

Active Member
Va multumesc . M-am gandit ca poate cioara a plantat doar miezul :oops: dupa ce a executat doua-trei miscari de karate a spart nuca si a ingropat-o dar bineinteles dupa ce a sapat o groapa si a pus si putin gunoi. :)
 

iris

Active Member
Azi am facut pe "cioara" :mrgreen: si-am plantat cele trei nuci cu partea ascutita in sus. :incapatanat: Din trei tot o fi una norocoasa merg si eu la nimereala ca si la jocul ce dezvolta IQ aparut dupa revolutie mai tineti minte alba-neagra? In perioada aceea rasunau pietele si se aduna lumea ca la urs " Asta are, asta nare, asta tine cu matale, cand o iei pe are ........... " :evil:
 

diana999

Active Member
bafta iris.cat de des vei uda pamantul?si eu am pus cateva nuci...dar nu ma pricep.le ud odata la cateva zile :D
 

presco

Active Member
Eu in locul vostrul daca sunt plantate in gradina nu le-as uda. Oricum dupa ploaie si zapada din iarna in primavara o sa rasara.
 

iris

Active Member
diana999 a spus:
bafta iris.cat de des vei uda pamantul?si eu am pus cateva nuci...dar nu ma pricep.le ud odata la cateva zile :D
Multumesc. Eu n-am sa ud pamantul ploile sunt destul de dese incat sa asigure umiditatea in sol .
 

elmo

Member
sa va spun cum am facut eu acum vreo 10 ani.
am pus 3-4 nuci intr-un ghiveci cu flori din alea mari si am uitat de ele pana in primavara cand a dat mugurelu. Am luat lastarul si l-al mutat intr-un alt ghiveci si l-am tinut afara vara si l-am bagat in casa cand a dat frigul. Cand a fost destul de maricel l-am pus in pamant in locul definitiv. Asa am procedat si cu castanele si cu alunele.
Acum nucul este mare mare si harnicut, harnicut si sunt mandra rau de el. :wink:
 

anasstasia

Active Member
Este adeverat ca e pacat ca puii de nuci care exista deja sa fie aruncati. Dar unde sa-i gasesti? Ca in Bucuresti eu nu am vazut un pui de nuc. Si daca l-as vedea nu stiu daca as putea sa-mi permit sa-l dezradacinez. :roll:
 
Sus