Inmultire Nuc

claude

Well-Known Member
Moderator
scd a spus:
nucile de care vorbeam sunt din soiul Pecan.
am sa pe pun astazi la germinat si am sa vad ce obtin din ele. am 3 nuci pecan.

problema este daca rezista la noi iarna?
are cineva dintre voi soiul acesta prin gradina?
Stiam despre el ca este o specie nord-americana, deci ar trebui sa reziste la noi...denumirea este Carya ilinoinensis , eu iti atasez doua link-uri, poate mai gasesti si altceva :D

http://www.mobot.org/gardeninghelp/plan ... ?code=A852
http://edis.ifas.ufl.edu/hs229
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este originara din sud-estul Statelor Unite si Mexic.Deci zone calde cu veri umede si calduroase.Ierni blinde fara inghet.Asadar nu are cum sa reziste la noi.Creste in Argentina,Peru,Australia........etc.Oricum zonele calduroase ale globului.
De aceea am spus ca in ghiveci, pentru distractie ,se poate pune :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Este originara din sud-estul Statelor Unite si Mexic.Deci zone calde cu veri umede si calduroase.Ierni blinde fara inghet.Asadar nu are cum sa reziste la noi.Creste in Argentina,Peru,Australia........etc.Oricum zonele calduroase ale globului.
De aceea am spus ca in ghiveci, pentru distractie ,se poate pune :)
Drace, unde m-am uitat eu zicea ca rezista pana in zona USDA 5 :? Am citit ca ajunge cu raspandirea pana in Iowa, care-i pe zona 5 , deci cu minime de temperatura pana la -28 grade Celsius :? :?
 

scd

Member
merci de informatii
.. nu imi mai ramane decat sa ma joc cu nucile....a nu se intelege gresit :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Or fi si hardy :? acomodate la astfel de temperaturi :?: .Nu bag mina in foc.Asta este ceea ce stiam eu si citisem.Posibil sa fie si cum spui tu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
scd a spus:
merci de informatii
.. nu imi mai ramane decat sa ma joc cu nucile....a nu se intelege gresit :rofl: :rofl:
Stii ce, pune tu nucile, sa vedem intai daca rasare ceva, ca pe urma vedem noi!!! :rofl: :rofl: :rofl: Le facem sa ...imigreze...in tari mai cale :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
la toamna, Iris! Sa-ti traiasca! Am si eu peste tot prin gradina vreo 8 nuci rasariti, cum au scapat ciorile din cioc nucile, probabil, ca eu sigur nu le-am plantat! :rofl:
 

iris

Active Member
:) Multumesc claude. De ciori nu spun nimicuta ca, ma facui de rasul curcii cu cateva pagini in urma :oops: ce sa fac eu chiar credeam ca se sadesc nucile fara coaja :oops: o scuza as avea am crescut la bloc. :giggle:
 

isabella

Active Member
iris , ma bucur foarte mult ca a rasarit :D :D :D Sa te bucuri de el si sa creasca mare si sanatos !
Am plantat si eu cateva nuci imense in toamna si acum am vazut ca au rasarit :D
 

ghia_don

Active Member
Iris, neaparat sa-l muti la toamna, mai tirziu va fi foarte greu sa-l scoti. Are o radacina pivotanta, care se duce foarte mult in adincime si trebuie sa ai mare grija sa n-o ranesti cind scoti nucul. La toamna va trebui sa sapi vreo jumatate de metru...
 

iris

Active Member
ghia_don a spus:
Iris, neaparat sa-l muti la toamna, mai tirziu va fi foarte greu sa-l scoti. Are o radacina pivotanta, care se duce foarte mult in adincime si trebuie sa ai mare grija sa n-o ranesti cind scoti nucul. La toamna va trebui sa sapi vreo jumatate de metru...
Multumesc de sfat asa voi face. :*
isabella tzuchi - pusi de la mine cu mii de multumiri :hug: :* :*
 

estefana

Member
am cumparat zilele acestea din kaufland cateva nuci pecan.
oare acum e tarziu sa le plantez?
cam la adancime ar fi bine sa le plantez in pamant?
 

adi25

New Member
Am gasit si eu in kaufland. Se pot planta in toamna tarzie si iarna, trebuie a germineze si sa creasca pentru a ajunge la stadiul de planta. Sau, am citit pe net un articol in care poti pune planta intr-o punga de plastic in pamant pe care sa o acoperi bine la gura, unde o poti tine de la 8 pana la 20 de saptamani. Pamantul sau nisipul nu trebuie sa fie ud, poate fi si muschi dar nu ud. Dupa, il poti planta direct in pamant. Daca stii engleza, uite aici tot articolul: http://voices.yahoo.com/how-grow-pecan- ... 21138.html.
Sper sa ajute!
 

tama

Member
am luat si eu sambata nuci pecan din kaufland.
deci, daca am inteles bine ... pun nucile intr=o punga cu nisip umed apoi ingrop punga in pamant? sau pot lasa punga cu nucile afara?
ar fi mai sigur asa, ca de ceva vreme ai mei caini au innebunit ... sapa peste tot prin curte :eek: . acum o luna mi=au scos vreo 2 crizanteme si un bujor :eek:f:
 

LadyBug

Well-Known Member
Din cate am citit eu, nucul nostru o duce mai bine daca e nealtoit, isi infige radacinile mai adanc si are o viata mai lunga, insa nu ai voie sa il tai, chiar daca e la tine in curte, e specie protejata.
Spre deosebire de nucul nostru, nucul pecan am inteles ca trebuie neaparat altoit ca sa rodeasca, asa ca eu nu m-am obosit niciodata sa pun in pamant nucile pecan, chiar daca imi plac mai mult decat cele normale.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nucile le pui in apa calda pe calorifer sa stea macar 2 zile apoi faci un mix de nisip si apa cam ca o mica mocirla si pui vasul ala la 40C si vor incolti in cateva zile , la mine a durat 7 zile , chiar foarte recent
 
Sus