Inmultirea cameliei

elenaraluca

Member
M-am "ocupat" si eu de un lastar de camelie de care "am facut rost" de la castelul lui Da Vinci(ca uitai cum il cheama - pe castel), dupa reteta oferita de chrystalwaters:luat lastar cu calcai, semilemnificat, din cresteri noi,taiat varf,lasat 5 frunze, introdus in pet taiat la jumatate si umplut cu pamant amestecat cu perlit, udat, lipit pet cu scoci, pus capac, uitat printre celelalte flori.Are doua saptamani si inca nu e de rau...mai vedem pana la anul...
Mai am inca doua camelii, in statia de autobuz:una rosie simpla,cealalta alba involta, cu flori f mari.Inca nu am "facut rost" de lastari, dar o sa ma ocup de asta cat mai curand.Doamne-ajuta!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia uite la ea :eek: Sta in statia de autobuz,banuiesc ca nu mai mult de un minut-doua :D ,miroase in fuga o camelie,ii indeasa bine pe retina imaginea si fuga la servici......... :) Hmmmm..........asa DA! :mrgreen: vorba reclamei.......
 

elenaraluca

Member
ei, Gabiuta, nu chiar un minut-doua...maxim am stat 10. :p
Dar treaba nasoala e ca e o zona in care e tot timpul cineva, chiar si noaptea (am dat vreo 2 raite pe acolo- e choar langa blocul meu) si nu pot intra in posesia lastarilor...uai de cand ii urmaresc...
Dar am zis ca daca nu reusesc si nu reusesc, ma trezesc o data la 4-5 si stau si pazesc statia pana reusesc sa iau. :evil:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu sa stii ca iti tin pumnii......stii cum e cu perseverenta :) .Daca cumva in dimineata cind te hotarasti sa te trezesti la 5 nu auzi ceasul si nu te poti scula dau eu o fuga si te trezesc :tavalit: sa-ti tin de sase sau chiar zece daca vrei numai sa iei citiva lastari :twisted: .
Or fi camelii puse cu bani din fonduri europene :tavalit: :rofl: :tavalit:
 
A

Anonymous

Guest
sa stii ca vin si io sa te ajut la tzinut 6 ......daca e vorba de camelii
da poate se gaseste si o magnolie cu frunze de alea cerate ca tot sunt neamuri! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Te astept.......timpul trece mai usor in trei si in loc de 2 vor fi 6 miini si trei posete :mrgreen:
 

michaela

Active Member
chrystalwaters a spus:
cateva idei despre inmultirea cameliilor:

1. substrat: turba (bruna, acida) + perlit (cu granulatie mare) 1:1 sau turba + nisip grauntos bine spalat 1:1 sau turba + polistiren (or vermiculit) sfaramat 1:1; se uda bine si abia dupa 2-3 zile se utilizeaza.

2. butasii cei mai buni sunt din cresterile noi care apar la o luna dupa inflorire; daca intre timp plantele au fost scoase afara atunci lastarii sunt mai vigurosi si deci sansele de prindere sunt mai mari; butasii se fac cu calcai din ramura suport (obtinuti prin smulgere sau taiere). Dimensiuni: cca 15-25 cm, 5-7 internodii, jumatate din frunzele bazale se indeparteaza.

3. puteti folosi stimulatori de inradacinare tip Rhizopon sau altele recomandate la inmultirea arbustilor; nu sunt bune cele pt muscate sau radistim. In lipsa acestora butasii se pot trata cu o solutie fungicida de contact (Captadin, Dithane, Folpan, Funguran 0.2%) pentru a elimina posibilitatea infectarii.

4. cei mai buni butasi sunt cei terminali sau cat mai vigurosi. Nu au nicio sansa cei laterali, umbriti, cei prea cruzi sau prea lemnificati.

5. Daca lastarii sunt inca in crestere se poate indeparta varful si se reduce o parte din limbul frunzelor. Se planteaza in susbtratul umezit si apoi se pot proteja cu un cornet de hartie groasa sau folie.

6. Inradacinarea dureaza cca 2-3 luni timp in care vasul de inradacinare se pune la semiumbra (chiar si afara) si caldura. Din cand in cand se mai sprituiesc frunzele cu apa fara insa a uda abundent.

Dupa prindere butasii se lasa in acel substrat si eventual se fertilizeaza odata. Trasul la ghivece mai mari se face in primavara urmatoare (febr) --

Se poate practica si butasirea de toamna (in aug-sept) cand majoritatea cresterilor s-au lemnificat, cu precizarile: trebuie indepartati bobocii daca exista pe butasi, vasul de inradacinare se va tine in spatii protejate (casa, sere) incalzite si inradacinarea dureaza 4-5 luni.

Radacinile noi ale butasilor de camelia sunt albe, carnoase insa fragile de aceea la transplantat se scot cu balot din substratul de inradacinare si se planteaza ca atare.

PS: au nevoie de sol acid, fibros (de ericacee) dar bogat in minerale (pt linistea mea)
 

andreiacamelia

Active Member
Inmultirea cameliei

Am pus si eu 1 lastar primit de la cineva la prins in pamant. Cred ca are aproape o sapt. Deocamdata sa bine. Poate o fi cu noroc. Bafta tuturor celor care au pus lastarii la prins. Asa am si 2 de azalee. Sa dea Dumnezeu sa se prinda, ca mi-ar parea rau de ei.
 

andreiacamelia

Active Member
Camelia

Waw, da' ce camelii aveti! Sa va traiasca. Sper din tot sufletul sa aiba viata lastarul meu. Cred ca cel mai sigur e procurarea de pui.
 

ionascus

Active Member
Ok

Inca mai sper sa reusesc sa inmultesc o camelie...prima incercare-esec..... :(
Nu aveam e vremea aceea praf pentru stimuarea inradacinarii si am plecat cu stangul de la inceput....am folosit banutz de turba.... :roll: am gresit ..deh....
Acum caut alt butas sa incerc din nou....sper cu mai mult succes
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
NU acum in nici un caz.Imediat dupa inflorire se taie butasul care poate fi pus la inmultire.
Era pe aici un link explicativ care iti arata si cind este bine de taiat din planta respectiva fara sa ii dauneze nici plantei mama si sa se prinda si butasul ciumpavit :D .
 

mirela06

Active Member
Ionascuta draga mea. Eu , datorita tie am reusit sa fiu bucuroasa ca din semintele de la tine, din 4, au rasarit 3.
Am postat la un topic nou despre Camellia sinensis oleifera.
Iti multumesc.
Acolo am povestit si cum am procedat.
Acum am si abonatele la ele, fetele mele :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
mirela06 a spus:
Ionascuta draga mea. Eu , datorita tie am reusit sa fiu bucuroasa ca din semintele de la tine, din 4, au rasarit 3.
Am postat la un topic nou despre Camellia sinensis oleifera.
Iti multumesc.
Acolo am povestit si cum am procedat.
Acum am si abonatele la ele, fetele mele :rofl:
Geloasa ,geloasa geloasa .Ai mult spatiu si in gradina si pe linga casa
Si vad ca ai si ajutor de nadejde ,sotul ,Ca vad ca stropeste ,taie ,leaga ,intr-un cuvint ii place.
Felicitari
 

mirela06

Active Member
Multumesc. :)
Da...mai ales sotul, iar cel care stropeste cu pompa cu motor pe benzina este un fost subordonat al sotului cu care am ramas buni amici.
Adevr este ca a noastra gradina este destul de mare (aproape 700 m patrati), dar si munca pe masura pt. ca nenea colonelul meu, ca in armata, tine la linie totul :rofl:

In ce privesc cameliile. Cea de acum 2- 3 ani pare sa o fi afectat rau iarna asta.
Da semne ca s-ar reface, asa ca o astept ”la cotitura” :rofl:
Semintele care au incoltit de la draga Ionascus, din 3 numai 2 s-au inaltat, cealalta vad ca deocamdata stagneaza :(
 

valentyna

Member
sotul n-a vrut sa-mi aduca lastari sau pui de camelii de la toulouse(caci are in gradina de serviciu)si m-am hotarat sa merg sa-mi aduc singurica.o sa-mi iau si pui si lastari,multi,multi,... :rofl: :rofl: imbarcarea este acu in iulie,sper sa fie un moment optim de prelevat lastari :) http://valentyna.sunphoto.ro/camelii
 

mirela06

Active Member
Ca sa ai siguranta pastrarii f. bune a butasilor, acestia se infig in cartofi si astfel au de unde-si trage apa cit de cit. Sa nu uiti sa reduci drastic si din frunze pt. a opri din deshidratarea plantei. Face efort sa hraneasac pina sus si astfel, epuizata poate sa nu-si mai revina.
:(
 
Sus