Inmultirea orhideelor

Roxana

Active Member
cand e foarte mic nu ai cum sa-ti dai seama. Trebuie sa astepti sa creasca putin si dupa se disting usor.
 

Anysa

Member
Cam dupa cat timp (cu aproximatie) apare keiki la o orhidee phalaenopsis?? Asta ca sa stiu cat mai am de asteptat. :)
 

adite

Active Member
Phalaenopsis nu face keiki intotdeauna. Uneori, keiki apare cand planta nu se simte bine si produce un urmas.
 

Roxana

Active Member
pe a mea o am de vreo 2 ani si inca nu a facut nici un keiki, in schimb ma bucura mereu cu flori. :)
 

IULIA

Active Member
nu e obligatorie si treaba cu nu se simte bine.....citeodata e de neinteles aparitia si mai ales lipsa keiki la crescatorii amatori. in crescatorii specializate e altceva.
 

cataliny

Member
Face Keiki atunci cand are probabil absolut tot ce-i trebuie in combinatia ideala si este si suficient de matura planta iar noi nu stim cand le are pe toate, este cam imprevizibil, dar speranta moare ultima.
 

sini

Well-Known Member
Am si eu doua orhidee.Nu sunt pasionata de ele,dar daca au nimerit in ograda mea ,trebuie sa am grija de ele.Nu am citit prea multe despre ele.De obicei le taiam tija florala dupa ce se treceau florile.Saptamana trecuta am taiat tijele la 4 noduri de la baza.Uitati ce am descoperit astazi pe una din bucatile de tije ramase pe planta si pe un varf pus in apa:
 

sarselia

Active Member
Moderator
N-as zice ca e keiki.Mai degraba imi seamana cu o viitoare tija florala ins avei vedea tu pe parcurs.
Bafta mare!
 

fixpix

Active Member
A incercat cineva sa germineze seminte de orhidee?
Ma intereseaza in mod special Cypripedium - am gasit pe ici pe colo seminte de vanzare si din ce am citit pe net semintele germineaza pe "gelatina sau agar".
De gelatina am auzit, de agar nope!
Se pare ca s-ar gasi si pe la noi pe ici colo (mag naturiste / online) dar e f. scump.
Asa ca mai intai, m-as interesa daca sunt sanse de reusita.
 

mikiduzza

Member
agarul e o alga...se foloseste pentru a gelifia mediul de cultura...
ma gandesc ca ce ai gasit tu, e vorba de germinare pe mediu de cultura..care se face in conditii sterile..
cat de mari sunt semintele?
 

fixpix

Active Member
Pai inca nu stiu.
Am gasit ceva seminte pe ceva site, dar ma gandesc daca sa le iau.
Daca nu le pot crea conditii sa germineze, n-are rost.
Iar explicatiile de pe site-uri specializate sunt complicate de numa!
Banuieasc ca semintele de orhidee sunt minuscule.
 

mikiduzza

Member
Si pe mine m-a tentat la un moment dat sa incerc, pe mediu de cultura...dar nu am stiut cum sa le sterilizez inainte de a le pune...gandindu-ma ca sunt minuscule..asa ca am renuntat..
Cat costa?
 

fixpix

Active Member
3 EUR semintele...nu stiu cate.
Dar la ceva ceh care se ocupa de alpine, nu de orhidee. Asa ca nu stiu cat de priceput o fi el sa le culeaga, etc.
 

oanaiulia

Member
Poate pun o intrebare stupida, dar...orhideele pe care le primesc in buchet de flori ( cu tulpina bagata intr o eprubeta mica, in ceva lichid) se pot pune in pamant sa faca radacini? Nu ati facut experimente? :) Am primit una taaare frumusica, si incepe sa se ofileasca... :(
 

LadyBug

Well-Known Member
oanaiulia a spus:
Poate pun o intrebare stupida, dar...orhideele pe care le primesc in buchet de flori ( cu tulpina bagata intr o eprubeta mica, in ceva lichid) se pot pune in pamant sa faca radacini? Nu ati facut experimente? :) Am primit una taaare frumusica, si incepe sa se ofileasca... :(
:rofl: aia nici macar nu e o tija florala intreaga, e o simpla floare de pe o tija de cymbidium care are probabil 7 alte flori la fel (sau mai multe). Daca se inmulteau asa de usor, erau mult mai raspandite orhideele!
Oh, sau poate e vorba de o tija de la un dendrobium-phalaenopsis, dar nici o sansa! Nu asa se face, e mult mai complicat.
 

LadyBug

Well-Known Member
fixpix a spus:
A incercat cineva sa germineze seminte de orhidee?
Ma intereseaza in mod special Cypripedium - am gasit pe ici pe colo seminte de vanzare si din ce am citit pe net semintele germineaza pe "gelatina sau agar".
De gelatina am auzit, de agar nope!
Se pare ca s-ar gasi si pe la noi pe ici colo (mag naturiste / online) dar e f. scump.
Asa ca mai intai, m-as interesa daca sunt sanse de reusita.
Agar am cumparat eu, e foarte foarte scump, dar e util si in bucatarie.
Eu am primit pui de orhidee in flask, tot in agar erau si mai devreme sau mai tarziu agarul mucegaieste, asa ca nu cred ca ai vreo sansa cu ele nesterilizate de la ineput, probabil ca n-or sa dureze nici 2 saptamani.
 
Sus