Inmultirea prin frunze

Roxana

Active Member
Asa se intampla mereu. Pot sa pun mai multe frunze (de la violete cu flori de culori diferite) in acelasi ghiveci?
 

sini

Well-Known Member
Eu am pus anul trecut.Acum ar fi trebuit sa fie inflorite,dar din cauza unui accident a trebuit sa reiau experimentul.Acum sunt la stadiul de pui.Am pus intrun ghiveci oval.
 

Leanna

Member
byby_anka_w a spus:
am si eu o intrebare.imbolnavita de curand de aceasta minunata boala al florilor:rofl:
am "furat" 2 frunze de viorele.1 era mov cu marginile albe si creata,alta visinie cu marginile albe si creata.dupa ce mi-au iesit primele flori,surpriza:nu sunt bicolore asa cum erau mamele lor :eek:
de ce?

byby_anka_w, dupa cum s-a vorbit si mai devreme o influienta mare asupra coloritului florii o are atit solul in care a fost plantata, cit de nutritiv e...cit si intensitatea luminii, calitatea apei. Dupa cum am inteles nu ai luat frunze de la violeta chimera, in mod normal puiul ar trebui sa fie ca si planta mama. Dupa cum am mai citit prin alte surse, violeta isi revine la urmatoarele infloriri. Uneori nu, ramine a fi sport al plantei mama


Uite aici au mai vorbit fetele despre violetele cu comportamnet surpriza
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=30


Kati, e pusa pe munca violeta ta mica! :wink:
 

Kati

Active Member
Rodica, am o violeta cu flori mov de la care am rupt frunze pentru inmultire. Dupa ce am despartit puii unul dintre ei, foarte mic si el, dar totusi mai marisor decat Bob Serbin-ul, a facut cateva floricele. Asa ca nu e prima data cand vad flori la pui mititei, numai ca la Bob Serbin nici frunzele puiului nu au iesit inca si florile deja da. Asta e toata diferenta.

Cred ca de acum incolo o sa pun la inradacinat mai multe frunze B.S., ca sansele sunt mai mari sa-mi infloreasca asa frumos, decat la planta mama...
 
Eu am pus la inmultin 4 frunze si le-am lasat cu un pet in cap, sunt in pamant de vreo 2 saptamani s sper sa se prinde, intrebarea mea pt voi este urmatoarea, ca m in cate zzile se prind, teoretic, in vreo 35-40??
 

doina

Member
Nu sunt sanse sa apara puii in mai putin de 25-30 zile.Perioada de aparitie a puilor este conditionata de substratul folosit , lumina pe care o primesc frunzele , adancimea la care au fost plantate,calitatea frunzei , etc, Daca dupa ce ai pus frunzele ai tasat putin pamantul poti sa astepti si 3 luni. Eu am niste frunze puse din 15 mai si abia acum au inceput sa apara puii , dar am frunze care mi-au facut pui mici-mici ( abia vizibili ) la 30 de zile dupa ce le-am primit.
 

Roxana

Active Member
eu am pus in apa trei frunze. dupa un timp 2 din ele s-au maronit si inmuiat, apoi au murit si vad ca acum si cea de a treia face la fel. poate sa o mai salvez?
 

anaelis

Member
eu inmultesc violetele prin frunze puse direct in ghiveci, iar dupa 3 luni fix apar primele frunzulite!
 

doina

Member
Eu prefer sa pun frunzele de violete intai in apa si dupa ce fac radacinute le pun in substrat foarte superficial , doar acopar radacinutele cu putin pamant. Am pus frunze de violete la inmultit in 20 iunie si primii pui s-au vazut la 30 de zile, bineinteles foarte mici. Din acea serie de frunze mai am si acum 3 care nu au pui inca. Am frunze de la aceeasi specie de violeta , frunza care a fost pusa intai in apa are pui , cea care a fost pusa direct in substrat nu are nici macar semna ca ar face pui curand :x.
Roxana s-ar putea sa salvezi frunza daca ii tai putin din petiol , tot ce este maronit ,cu un cutit foarte ascutit si sa o pui din nou in apa.Poti sa-i improvizezi o sera dintr-o sticla de plastic .Trebuie sa stea la lumina , nu in soare. Dau mult mai repede mustati la frunze daca nu ating fundul paharului in care sunt puse si nu se mai stramba daca sunt puse in pahare transparente. :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus si in pamant si in perlit,sa vedem care cum se comporta.
 

Roxana

Active Member
succes iudit!
anaelis, ma bucur ca ai reusit sa prinzi frunze de violeta. sper sa le mearga bine in continuare.
a mea este aproape in intregime maro, dar parca are o radacinuta. :roll:
 

anaelis

Member
Roxana a spus:
succes iudit!
anaelis, ma bucur ca ai reusit sa prinzi frunze de violeta. sper sa le mearga bine in continuare.
a mea este aproape in intregime maro, dar parca are o radacinuta. :roll:
mai asteapta putin, nu renunta chiar daca e maro...si a mea era jumate maro dar a dat frunzulite pana la urma :wink:
 

Roxana

Active Member
asa o sa fac. o mai tin. macar sa mai faca si alte radacini ca sa o pot pune in ghiveci.
 

doina

Member
Am studiat acum frunzele mele de violeta puse in apa. Este normal sa se maroneasca petiolul frunzei inainte de a face radacini. Atunci cand este bolnava maroneala este pe o portiune mai mare a petiolului si acesta este moale ,putred.Daca petiolul frunzei este rigid chiar daca si-a schimbat culoarea eu zic , ca-i de bine. :)
 

doina

Member
E tare greu fara poze. Daca nu e multa frunza bolnava poti taia partea bolnava si sa tamponezi cu praf de scortisoara partea buna. Scortisoara este dezinfectant si cicatrizant , eu am frunze taiate pe jumatate din aceleasi motive. :D
 
Sus