Inmultirea prin frunze

as vrea sa va intreb si eu ceva.
am o violeta creata care a facut un puiut cu vreo 6 frunzulite.
insa acest puiut este prins de petiolul unei frunze.
frunzulitele au pana intr-un cm,
cum ma sfatuiti sa il desprind?

multu :D
 

doina

Member
Puiutul il separi folosind un varf de cutit. Se desprinde usor dar vezi sa fie destul de mare ca sa reziste dupa ce-l iei de langa frunza . Dar frunza ta a facut un singur pui ? De obicei fac mai multi. Lasa puii cat mai mult langa frunza ,sa fie maricei , daca sunt prea mici te cam chinuiesti cu plantarea lor. :D
 

Fleur

Active Member
Daca e numai un singur pui poti taia frunza si sa remana puiul nederanjat iar frunza o poti pune iarasi sa faca pui.
 
:D multumesc pentru sfaturi!
frunza face parte din rozeta.
chiar m-am mirat cand l-am vazut prins acolo...cred ca o sa il mai las sa creasca.
 

doina

Member
Acum am inteles Maria , este vorba de un sucker. Asa se procedeaza cu ei se desprind cu varful unui cutit bine ascutit cu grija sa nu ranesti prea rau tulpina , se desprind relativ usor. Sa nu-i lasi prea mult pentru ca strica rozeta violetei , o va stramba. Suckerul il pui direct in substrat chiar daca nu are radacini. Daca se ofileste ii improvizezi o sera dintr-un pet. Eu spun ca fac usor radacini. :wink:
 

anaelis

Member
poza cu frunzulita pusa la prins direct in pamant si puiutii ei...



am probleme cu pamantul care tot mucegaieste parca deasupra...ce as putea sa fac? momentan tot il iau jos si pun altul...
 

dorinas

Member
Ai pus un ghiveci mult prea mare iar din cauza udarilor mucegaieste pamantul. Uda mai rar si aeriseste des.
 

anaelis

Member
dorinas a spus:
Ai pus un ghiveci mult prea mare iar din cauza udarilor mucegaieste pamantul. Uda mai rar si aeriseste des.
cum adica sa aerisec? ce sa aerisesc? incaperea????(e mereu geamul deschis :oops: daca la asta te referi...)
 

Fleur

Active Member
Poate fi lasat si fara pet. Eu n-am vazut nici o diferenta intre frunzele acoperite si cele neacoperite :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nici eu nu le acopar. Mi se pare ca riscul sa putrezeasca e mai mare daca incerci sa conservi umiditatea. Le pun in banut de turba si le las sa respire. Cred ca asta e cea mai sigura metoda.
 

Cristiana

Member
Am si eu o intrebare cu mare talc:

Am niste frunze de la Oana care in sfarsit au decis sa faca si pui si sunt tare incantata. Dar la una dintre ele, mirare mare, am vazut ca puiul in loc sa iasa din radacina a rasarit din frunza, in punctul unde se uneste petiolul cu limbul. Ce e de facut? Va face puiul asta si radacini pana la urma? Inca e micut, clar nu am ce separa dar ce fac mai incolo, il voi lasa cu mama sa-i mosteneasca radacinile? Frunza e destul de mare dupa parerea mea, mare a fost de la inceput dar a mai si crescut pe parcurs, ma gandesc sa tai din ea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic sa-i lasi in pace. O vreme puiul va convietui cu mama. Dupa o vreme mama se va vesteji. Este posibil ca intre timp puiul sa aiba propriile radacini. Dar se mai intampla si sa se comporte ca un sucker (pui fara radacini) care va trebui inradacinat. In orice caz, daca plantutele sunt sanatoase, n-ai de ce sa-ti faci probleme. Numai sa nu ajungi cu separarile si inradacinarile pana anul viitor in iunie-august. Vara e perfida cand vine vorba de chestii d-astea.
 

sini

Well-Known Member
Referitor la frunza care creste in continuare:m-am confruntat si eu cu aceasta problema.Am taiat din frunza si am dat pe taietura cu praf de carbune.A fost totul ok.
 
Sus