Inmultirea prin frunze

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
dea !florimo e cel mai bun [parerea mea]si daca ai si niste perlit pot sa pui ca e si mai bine :D
 

emeclau

Active Member
ce va mai fac frunzele puse la prins?
mie, nu stiu de ce, poate pentru ca la casa e mai racoare, in perioada asta, mi se prind cel mai bine :)
din frunzele achizitionate in mai- iunie, unele au scos deja 2-3 frunzulite..bine, sunt doar cateva,asa ca sa imi dea putere de munca si incredere pe mai departe
trebuie sa ma opresc cumva...si nu stiu cum...din achizitionat frunze...voi cum faceti?
am cumparat din Germania, Anglia, Canada, America...
peste 130 de varietati, majoritatea in premiera la noi in tara...no, acuma dau in laudareala, dar sunt asa de mandra de ele :dans:
mai nou am citit ca unii pun codita in apa oxigenata 3% , voi ati incercat asa ceva?
eu raman la metoda clasica: substrat usor cu perlit, cocopeat etc. vermiculit cine are e ideal, le infig in paharel si le acoper cu un pet , desi transpira bine frunzuca inauntru, sa stiti ca le place si o duc bine asa
unele cresc mai intai ( asa ma distreaza!) si pe urma fac puiuti !
 

isabella

Active Member
emeclau, bine ca ai cu ce te lauda :wink: Mult succces in continuare si sa ne incanti si noua privirile cand vor inflori toate cele 130 de varietati :D
 

emeclau

Active Member
isabella, mersi
dar mai este mult pana sa ii incant pe toti cu flori din aceste varietati
intre timp astept sa infloreasca recolta de anu' asta... :rofl: vreo 50 de varietati :)
 

marean

Active Member
La mai mare , asteptam sa se faca mari la tine si apoi sa achizitionam si noi de la o sursa neaosa :wink: !
Eu sunt teribil de multumit de experimentul meu cu frunze in cocopeat , frunza tocmai a facut 2 plantute care cresc frumos , tare multumit mai sunt,mai ales ca la mine ,dupa ce le inradacinam in apa, nu supravietuiau frunzele in pamant :wink: .
Acuma experimentez un nou amesec pt inradacinare directa in substrat , sper sa mearga ;-) .
 

emeclau

Active Member
felicitari, marean! se simte, se simte bunastarea ta :)
sa ne spui si noua ce amesteci pe acolo :wink:
si eu tocmai am primit vermiculitul din Anglia, ma duc sa schimb pamantul la violete ..dade, dade s-or indura si s-or pune pe inflorit :mrgreen:
 

marean

Active Member
Multumesc,multumesc !
Vermiculit ? Oooo,buna treaba , o achizitie infloritoare,am citit numai de bine despre calitatile lui ;-) .
Adevarul e ca am amestecat dupa ochii , am pus si nisip,si perlit,si turba olandeza , e destul de liber , sper sa fie bine ;-) .
 

emeclau

Active Member
emeclau a spus:
eu asa le pun ...si la mine functioneaza :wink:
cumnata mea, de ex. , le pune intr-o cutie de margarina pe toate, asa la gramada, in diferite faze, si le lasa acolo pana are frunze cu pui
am incercat si eu cu cateva frunze , dar :( mi-au murit
 

emeclau

Active Member
emeclau a spus:
si...o completare..avand in vedere numarul mare, mi-e mai usor asa si cu identificarea lor, caci asa pot pune eticheta la fiecare frunza pusa la prins, ca sa nu le amestec toate :) ( o lipesc pe pahar)
 

emeclau

Active Member
marean a spus:
E buna metoda asta,Simina,am avut 100% succes cu ea anul trecut , radacinile apar repede si cresc frumos .
La mine baiul a venit apoi,dupa ce le-am plantat in pamant,nu a supravietuit niciuna :oops: :mrgreen: (noroc ca erau frunzele de experiment,dintr-o violeta mare si florifera ) .
Tu cum le-ai tratat la trecerea in pamant ?
 

emeclau

Active Member
anca_brasov a spus:
eu am mers si pe metoda cu frunzulite la prins in apa si in pamant..in apa se prind mai repede, fac mustati imediat...in pamant mi se pare mie ca merge mai greu
de ex am pus o frunza in pamant in mai si acum dupa 2 luni de atunci de abia i se vad 2 puiuti mici mici...
 

emeclau

Active Member
Arina a spus:
Frumusele foc noile achizitii, Emeclau!Sa-ti traiasca si sa le vedem cat mai repede cu floricele!
Pana anul trecut si eu puneam frunzele de violete in apa pana faceau radacini, dar de cand am inceput sa achizitionez frunzulite mai cu pretentii, am vrut sa nu risc si le-am plantat direct in pamant cu pet deasupra.Metoda este sigura 100%.Plus ca nu trebuie sa uzi substratul timp de cateva saptamani. :D
 
Sus