Inmultirea prin frunze

doina

Member
Daca e pusa in substrat dupa Paste ar fi trebuit sa faca radacini pana acum dar daca e lesinata inseamna ca nu a facut.
Daca ai curaj poti trage foarte usor de frunza ca sa-ti dai seama daca a facut radacini sau poti sa o scoti din substrat, sa vezi cum se prezinta si sa mai tai putin din petiol
Pentru siguranta poti trata petiolul taiat cu apa oxigenata.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Am pus-o la inradacinat pe 24 mai. Inca nu a facut radacini fiindca am tras putin de ea sa vad daca opune rezistenta.
Doina, am sa-ti urmez sfatul. Cred ca as putea sa tratez petiolul cu stimulant pentru inradacinare, am cumparat sambata :idea:
 

doina

Member
Pai daca ai pus-o la inradacinat pe 24 mai sunt abia 2 saptamani si ceva asa ca nu ai motive sa te ingrijorezi.Oricum, succes, Rux !
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ieri am avut suprinza sa constat ca frunza a facut radacini. Cand am incercat sa o scot din pamant, nu am reusit. Asta dupa ce duminica era inca instabila. Asa ca nu prea mai am ce sa-i mai fac. O las in pace, poate se invioreaza singura.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cele 12 frunze puse la inradacinat a doua zi de Paste au facut puiuti, toate. Pana acum zero pierderi :party:
Abia astept sa va arat bebelusii.
Celalalte 5 puse in mai arata promitator.
 

laural

Well-Known Member
Ce satisfactie cand vezi ca ai reusit sa inmultesti o planta ! Eu sunt fascinata de asta.....imi plac si germinarile, tocmai pentru ca pot observa transformarea din samanta in planta cu flori.
 
Ultima editare:

Anysa

Member
Am primit si eu 3 frunzulite de la o violeta, le-am pus intr-un pahar cu apa, la geam, ce sanse am sa se prinda?
 

doina

Member
Sanse sa faca radacina sunt dar trebuie sa ai grija sa nu le arda soarele.
Daca fereastra e spre nord e foarte bine dar alfel trebuie trebuie sa le protejezi.
De ce nu incerci sa le pui direct in substrat ? Mie mi se pare mult mai simplu si frunzele nu mai sufera socul schimbarii din apa in substrat.
 

Anysa

Member
Va multumesc pt raspuns, da, sunt cam in soare o sa le mut, sa vad unde :wondering:, pentru ca am 3 frunze una o sa o pun in substrat si 2 raman in apa, asta ca sa am mai multe sanse, zic eu.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Pe cele puse in pamant poti sa le verifici tragand foarte usor de ele. Daca opun rezistenta inseamna ca au format radacini.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu asa le testez, dar trag de ele foarte foarte usor, mai bine zis le misc. Daca vad ca au tendinta sa iasa stiu ca mai au inca de lucru.
Daca arata bine, nu sunt palide si au tinuta buna, eu zic ca ai toate sansele sa fie prinse deja. Cand le-ai pus la inradacinat?
 

Anysa

Member
20-25 iulie, cam atunci , dar inainte de asta au stat in apa o saptamana ca nu stiam cum sa procedez cu ele, am intrebat aici si imediat am pus 2 in pamant si a mai ramas una in apa.
 
Sus