Inmultirea prin seminte

emeclau

Active Member
multumesc inca o data Michaela pentru gestul tau frumos!
uite ce a iesit :)


semintele le-am presarat proaspat primite pe substrat format din amestec de perlit, banuti de turba si vermiculit, udat din cand in cand cu Previcur ( fungicid)
cred ca sunt puse de aprox. 6 luni , imi pare rau ca nu am notat exact data :(
 

michaela

Active Member
Emeeeeeeeeeee............. ce tare esti!!!! :dans: :marfa: Felicitari muuulte!!! Acu` sa-i vedem floriciosi!! :D
p.s- ce bucurie mi-ai facut!!! :D :hug:
 

emeclau

Active Member
va multumesc mult de tot! :)
ah, la capitolul rabdare m-am antrenat :rofl:
sunt profesionista deja :rofl: :rofl: :rofl:
 

emeclau

Active Member
streptocarpusii Michaela ( asa i-am botezat) :rofl:


mai am inca unul tot asa de mare ( deci sunt in total 3) si mai sunt vreo 5 maruntei in cutie :)
 

emeclau

Active Member
Ghia, uite-l pe unul inflorit :)



si Micha....sa stii ca dragutul strepto Micha e bun de prasila ...cred ca voi obtine o capsula cu seminte din incrucisarea cu Stoplight :)
al tau a fost mama si Stoplight a fost tata :rofl:
a inceput sa creasca pistilul si parca a inceput sa se rasuceasca ...asa se intampla? ca tu stii :wink:
 

diana999

Active Member
foarte frumos, mai ales ca e din semintze.
cam cat a durat de la germinare pana sa faca flori? aproximativ un an?
 

emeclau

Active Member
Ghia, multumesc :D
Diana, din pacate habar n-am, ca uite...atunci nu ma gandeam ca voi reusi si nu am notat data :oops:
dar, mai am o sansa: tocmai am cumparat niste seminte de varietati noi ..si am sa notez totul, sa vedem cum evolueaza lucrurile :wink: :)
 

diana999

Active Member
Bafta multa Claudia!
de unde ai cumparat semintzele ? sa ne povestesti si noua cum procedezi. ma bate si pe mine un gand ....
 

emeclau

Active Member
am licitat pe Ebay pentru ele ...ca nu am destule..m-a mancat tare palma dreapta, ce sa fac? :rofl: :rofl:
desigur, va tin la curent ; de data aceasta cu date, cu notite etc :rofl:
 

diana999

Active Member
Foarte bine ai facut ;-) Precis ai cumparat semintze de la streptocarpusi deosebitzi. 8)

A incercat cineva sa polenizeze florile de streptocarpus ? cum se procedeaza ?
 

emeclau

Active Member
am cumparat ce mi-a placut mie, eu sunt optimista si sper sa reusesc cu ele; imi place cu streptosii, ca daca te ocupi de ei si le oferi ce le place ( temp. , drenaj, ingrasam. ) infloresc relativ repede, in 6 luni ;
Diana, eu am procedat asa ( la hibridizare): am scos petalele de la ambii parinti, am cautat stamen cu polen mai abundent, am pus pistilul pe stamen si am facut cateva miscari in sus si in jos, astfel incat sa se atinga cat mai bine si polenul sa treaca pe pistil
trebuie urmata regula : Moni + Irinel :rofl: :rofl: , adica mama tanara ( buzele pistilului lipicioase si desfacute) cu tata batran ( polen maturizat - este galben, pudra si se scutura usor)
in rest, multa bafta :D
 

diana999

Active Member
sunt sigura ca vei reusi pt ca pui si suflet :wink:
si mie imi plac mult :indragostit: pana acum n-au fost pretentziosi deloc. abia astept sa vad si floricele.

despre regula Moni si Iri am citit la violete, n-am stiut ca se aplica si la strepto. Multzumesc mult Claudia.
Inca o intrebare :oops: Moni si Iri pot sa fie de pe aceeasi planta?
 

emeclau

Active Member
eiii...stii, mi-am dorit foarte mult sa fiu profesoara de romana intr-o vreme..eram foarte buna la literatura , iar gramatica am adorat-o pur si simplu..cu toate ca am fost la reala, la mate-fizica :evil: :evil:
daca nu am putut atunci, acum pot preda ....cum fac prostii streptosii :rofl: :rofl: :oops: :rofl:
 

emeclau

Active Member

eu cred ca am reusit, nu-i asa? :) 8)
voi ati experimentat in acest sens? :D
in prima poza, in spate, se vede cum arata pistilul nefertilizat , iar cel din fata se vede cum a inceput sa se rasuceasca, caracteristica a steptosilor :giggle:
 
Sus