Inmultirea streptocarpusului

diana999

Active Member
Multzumesc Arselia, desi sa stii ca nu e meritul meu :D Frunzele sunt de vina. Multzumesc doamnei Fleur pt ele :rose:

Lasa ca va creste si al tau mare si frumos :wink: Cresc incet....dar merita.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Diana, bravo, arata minunat frunzele tale! Din ce vad in imagini, ai plantat frunza ca atare, fara sa o sectionezi longitudinal sau transversal asa cum a arata Fleur, de exemplu - sa fie asta "cheia succesului" ???
Pentru ca ai o rata de succes excelenta, felicitari!
Cred ca si perioada de plantare e foarte importanta - primavara este perioada optima pentru inmultire
:D
 

diana999

Active Member
Asa este....nu le-am sectzionat mai mult de frica :giggle: Le-am plantat pur si simplu, fara sa le acopar cu nimic si le-am udat cu zgarcenie Nici nu prea le-am bagat in seama....Probabil perioada de plantare a contat cel mai mult.
Saptamana viitoare primesc cateva fragmente de frunze....desi poate nu e o perioada optima....eu incerc :D Sper sa n-am un esec :) asa mi se intampla daca vorbesc inainte.. :secret: :giggle:
 

diana999

Active Member
Nu cred c-o sa mai plantez frunze sau fragmente de frunze toamna, niciodata. Fragmentele de frunze de care va spuneam s-au uscat toate! Nici puilor de strepto nu le-a mers prea bine. De suparare am dat cu ei pe balcon...printre care si 2 frunze puse la prins, pe jumatate uscate. Am continuat totusi sa le ud. Azi am descoperit ca amandoua au cate un pui :dans:
 

dorinas

Member
Toamna e bine sa puneti frunzele in apa pana fac radacini si apoi sa le plantati, e drept ca fac radacini mai greu dar cel putin nu mor frunzele.
Felicitari pentru reusita diana999.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am pus multe frunze si fragmente de frunze la inradacinat. Toate sunt in perlit. A trecut la unele 5 saptamani, la altele 3 saptamani. Nici un semn de pui, dar sunt inca tari la pipait. Doar un fragment s-a uscat la scurt timp de la plantare.

Cam in cat timp credeti ca or sa apara ceva vesti bune?
Puii mici pe care i-am avut plantati in pamant s-au dus sau sunt pe duca. A rezistat doar unul plantat in banut de turba. Macar de acum stiu ce sa fac. :(
 

carmenushka

Active Member
Cornelia eu cred ca esentiala e temperatura(asta daca planta nu stie in codul ei genetic cand e primavara sau toamna :) ) Eu am pus fragmente de frunza in banuti de turba, primele puse au facut puiuti, ultimele puse (mai in vara) n-au facut-o.
 

martyt13

Member
streptocarpus

Buna seara.
Am primit niste seminte de streptocarpus si as vrea sa stiu daca praful care era in pachetel sunt chiar seminte. Oricum, am pus praful la incoltit. Am pus doua soiuri: Crystal Ice si Pink Leyla. Dupa cat timp ar trebui sa se vada ceva?
Multumesc
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Martyt, putini dintre noi s-au incumetat sa sadeasca seminte de strepto - ar putea sa te lumineze emeclau si, daca nu ma insel, si diana999 a avut de-a face cu seminte de streptocarpus la un moment dat.
Din ce stiu eu, semintele sunt intr-adevar foarte mici.
O sa ai de asteptat pana rasar, nici perioada nu te ajuta prea tare. Eu te sfatuiesc sa te inarmezi cu rabdare, sa pastrezi substratul umed si sa astepti urmatoarele luni sa apara ceva.

Multa bafta!
 

martyt13

Member
streptocarpus

gradinar1 a spus:
Martyt, putini dintre noi s-au incumetat sa sadeasca seminte de strepto - ar putea sa te lumineze emeclau si, daca nu ma insel, si diana999 a avut de-a face cu seminte de streptocarpus la un moment dat.
Din ce stiu eu, semintele sunt intr-adevar foarte mici.
O sa ai de asteptat pana rasar, nici perioada nu te ajuta prea tare. Eu te sfatuiesc sa te inarmezi cu rabdare, sa pastrezi substratul umed si sa astepti urmatoarele luni sa apara ceva.

Multa bafta!
Multumesc mult. Acum deja am comis fapta, am rabdare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cu placere! Sa ne tii la curent cu ce se intampla...si daca locul in care ai pus la germinat semintele e suficient de cald si luminos vei avea succes :D
 

diana999

Active Member
Re: streptocarpus

martyt13 a spus:
Buna seara.
Am primit niste seminte de streptocarpus si as vrea sa stiu daca praful care era in pachetel sunt chiar seminte. Oricum, am pus praful la incoltit. Am pus doua soiuri: Crystal Ice si Pink Leyla. Dupa cat timp ar trebui sa se vada ceva?
Multumesc
Buna seara,
intr-adevar semintele de streptocarpus sunt foarte mici. Esential este sa nu le acoperi cu pamant si sa nu le uzi prea tare. Eu am semanat cateva in toamna si acum am 3 firicele. Nu le pot oferi multa caldura si poate din aceasta cauza cresc atat de incet! Inarmeaza-te cu multa rabdare. Bafta :wink:
 

martyt13

Member
Re: streptocarpus

diana999 a spus:
martyt13 a spus:
Buna seara.
Am primit niste seminte de streptocarpus si as vrea sa stiu daca praful care era in pachetel sunt chiar seminte. Oricum, am pus praful la incoltit. Am pus doua soiuri: Crystal Ice si Pink Leyla. Dupa cat timp ar trebui sa se vada ceva?
Multumesc
Buna seara,
intr-adevar semintele de streptocarpus sunt foarte mici. Esential este sa nu le acoperi cu pamant si sa nu le uzi prea tare. Eu am semanat cateva in toamna si acum am 3 firicele. Nu le pot oferi multa caldura si poate din aceasta cauza cresc atat de incet! Inarmeaza-te cu multa rabdare. Bafta :wink:
Cam dupa cat timp apar ?
multumesc
 

emeclau

Active Member
Marty, da, semintele de strepto sunt minuscule, cat varful unui ac
iti scriu aici metoda mea, care functioneaza 100% , in cazul in care si semintele sunt proaspete si germinabile: iei o caserola de plastic transparent , de cele care iti raman de la marketuri , pui cam 5-6 cm de substrat ( pamant pt. flori + vermiculit + perlit , in proportie de 1/3 ) , pui semintele pe hartie pentru copt si imprastii semintele prin scuturare usoara peste substratul in prealabil umezit prin pulverizare; nu uzi semintele si nu le acoperi cu pamant!
caserola se inchide si se aseaza undeva aproape de o sursa de caldura in perioada aceasta si la lumina, fara soare direct ; in perioada aceasta tolereaza si soare , insa din primavara nu va recomand
din acest moment, semintele fac doar ce vor ele; unele ies intr-o sapt. ( asta a fost perioada cea mai scurta cand am inceput sa vad punctulete verzi) sau in cateva luni ! nu va grabiti sa aruncati nimic , asta o spun marii hibridizatori , care au scris despre germinarea unor seminte chiar si dupa 3-4 luni
eu am pui mici din seminte cumparate din Anglia de anul trecut din primavara si abia in toamna au iesit :gandit:
cresc mai greut, insa iarna este normal, plantele sunt progrmate genetic pentru stagnare si conservare , implicit
caserolele cu puii mici de o luna nu le aerisesc, le ud o data la cateva zile prin pulverizare , chiar daca ud si piticele ; inchid capacul la loc , le tin inchise si intr-o punga transparenta, pe pervaz, la geam
atentie sa nu fie asezate pe o suprafata rece, dar nici direct pe calorifer!
multa bafta cu ele
 

martyt13

Member
emeclau a spus:
Marty, da, semintele de strepto sunt minuscule, cat varful unui ac
iti scriu aici metoda mea, care functioneaza 100% , in cazul in care si semintele sunt proaspete si germinabile: iei o caserola de plastic transparent , de cele care iti raman de la marketuri , pui cam 5-6 cm de substrat ( pamant pt. flori + vermiculit + perlit , in proportie de 1/3 ) , pui semintele pe hartie pentru copt si imprastii semintele prin scuturare usoara peste substratul in prealabil umezit prin pulverizare; nu uzi semintele si nu le acoperi cu pamant!
caserola se inchide si se aseaza undeva aproape de o sursa de caldura in perioada aceasta si la lumina, fara soare direct ; in perioada aceasta tolereaza si soare , insa din primavara nu va recomand
din acest moment, semintele fac doar ce vor ele; unele ies intr-o sapt. ( asta a fost perioada cea mai scurta cand am inceput sa vad punctulete verzi) sau in cateva luni ! nu va grabiti sa aruncati nimic , asta o spun marii hibridizatori , care au scris despre germinarea unor seminte chiar si dupa 3-4 luni
eu am pui mici din seminte cumparate din Anglia de anul trecut din primavara si abia in toamna au iesit :gandit:
cresc mai greut, insa iarna este normal, plantele sunt progrmate genetic pentru stagnare si conservare , implicit
caserolele cu puii mici de o luna nu le aerisesc, le ud o data la cateva zile prin pulverizare , chiar daca ud si piticele ; inchid capacul la loc , le tin inchise si intr-o punga transparenta, pe pervaz, la geam
atentie sa nu fie asezate pe o suprafata rece, dar nici direct pe calorifer!
multa bafta cu ele
Multumesc pentru sfaturi dar deja am comis fapta. Sunt de 10 zile in casolete. Deocamdata nu dau nici un semn dar m-am linistit cand am citit ca dureaza si cateva luni. Semintele le-am primit de la un englez care garanteaza ca sunt proaspete si germineaza usor. Mai am 4 soiuri din care nu am pus la germinat, astept sa vad evolutia celor 2 soiuri din casolete.
Inca o data multumesc pentru sfaturi si, daca nu deranjez, o sa mai intreb cate ceva cand voi fi depasit de problema.
 

martyt13

Member
streptocarpus

Azi am observat niste chestii extrem de mici si verzi...sa fie oare...? M-am uitat de doua ori pentru ca sunt atat de mici ca nu le observi daca nu te uiti cu atentie. Pe casoleta scrie Crystal Ice. In casoleta pe care scrie Pink Leyla nu se vede nimic. Au fost semanate toate pe 31.01.2012. Trebuie sa mai am rabdare.
 
Sus