Irisi II

popescu gp

Well-Known Member
M-au impresionat culorile lui Emilia 68 si daca as fi avut spatiu as fi dorit sa-i am in gradina;asa poate ca din ce are mai multi ea ,as ruga-o sa ma imbogateasca cu o radacinuta sau bulb ,daca se poate.Multumesc cu anticipatie si-i raman dator.
 

mmus

New Member
Felicitari tuturor gradinarilor care au asemenea minunatii in gradina!!! :clap:
Inainte de a descoperi forumul e-gradini, habar n-aveam ca exista atatea varietati de irisi.
Din pacate, eu nu am decat o singura varietate in gradina de la tara, aceea comuna, cu flori bleu, dar imi plac foarte mult pt ca sunt parfumati.
Mi-as dori sa pot achizitiona orice alta culoare si sper sa o pot face in momentul in care unii dintre dumneavoastra vor avea de vanzare.
Care este cea mai buna perioada de plantare a irisilor? Toamna sau primavara? Ca sa stiu cand sa urmaresc anunturile de vanzare.
Multumesc pentru raspunsuri.
 

mmus

New Member
Multumesc, gabrielais, pt raspuns si felicitari pentru impresionanata colectie de irisi.
Stiti cumva daca si infloresc in primul an dupa plantare?
Credeti ca veti avea de vanzare in iunie cateva soiuri din minunatiile pe care le aveti?
 

gabrielais

Active Member
mmus a spus:
Multumesc, gabrielais, pt raspuns si felicitari pentru impresionanata colectie de irisi.
Stiti cumva daca si infloresc in primul an dupa plantare?
Credeti ca veti avea de vanzare in iunie cateva soiuri din minunatiile pe care le aveti?
multumesc pentru felicitari! iti doresc ca in curand sa ne ajungi din urma ;-)
in principiu, daca rizomul este dezvoltat, infloresc in primavara urmatoare plantarii; la mine aproape toti au inflorit asa, mai putin cei cu rizomul foarte mic...sau cei foarte pretentiosi; daca au expunere la soare si primesc apa se dezvolta bine si infloresc frumos ;-)
Cu siguranta voi avea cateva soiuri de vanzare, ca am comenzi de irisi noi iar unele dintre tufele vechi s-au marit considerabil; acum ploua si nu pot iesi sa vad care exact va putea fi rarit, trebuie sa verific si lista cu rezervari, dar sigur sigur voi avea: Lime, Edward of Windsor, Sultan's Palace si Indian Chief; la ceilalti cum spuneam trebuie sa ma uit, sa numar ....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nah!Nu stii tu ca adevaratii gradinari mereu muta cate ceva?
Sunt foarte frumosi toti irisii vostri!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
;-) In concluzie, spre deosebire de trandafiri, la irisi iti plac pistruiatii :rofl:
asa se pare :rofl: Si aia grasunei, infoiati, desi la trandafiri imi plac tot mai mult aia simpli :roll:
 
Sus