Irisi II

laural

Well-Known Member
gabrielais a spus:
mai fetelor, ma faceti sa postez pe net ca vand un rinichi... :(
pe toti i-as vrea in gradina; no' acu' cum fac?? :eek:f:

Tu macar ai gradina :clap: , eu ii vreau dar nici macar nu am gradina unde sa-i pun :cry:
 

gabrielais

Active Member
am gradina Laura, dar o urmez indeaproape pe Bebe Iris.. :rofl: .in curand daca nu ma linistesc nu voi mai avea loc nici sa arunc un ac..si sa stii...si la ghivece poti tine irisi ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
eu tocmai casc ochii la niste irisi frumoooooosi de te lasa fara respiratie :hipnotizat: Mai bine imi vedeam de treaba, ca acum jinduiesc :roll: Sunt unele varietati foarte scumpe, dar sunt si la preturi civilizate, sa zicem :mrgreen:

http://www.claragarden.it/default_c.asp
Apare in dreapta Catalogo Iris, de pe pagina urmatoare accesati fiecare litera, pentru a vedea varietatile listate
Tu n-ai avut de lucru? :mrgreen: Mai au si hemerocallisi... :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai zgarcioabelor, adica pe un trandafir dati 8 euro dar pe un iris nu? :rofl:
Da, aia cu 35 de euros unt cam exagerati, alea mi se pare ca sunt soiuri foarte noi, intrate de putin timp, daca mai stam vreo 2 ani ii luam mai ieftin :mrgreen:

Laura, cat costa la tanti din Ungaria? ;-) Ca acum o sa ma uit si acolo, daca gasesc niste frumusei evident ca nu ma supar nici eu sa dau 2 euro in loc de 8 :rofl:

LE: aha, sunt mai ieftini, ma uit ce are :)
 

Roxana Peled

Active Member
Claudito, draguto la mine marimea conteaza! :) Si frecventa :rofl:
Pe un trandafir care in final se face ditamai tufisul si se umple de flori toata vara as da si 10 si 20 de euro daca chiar arde, da' pe o papura d'asta cu floare colorata (nu ca nu mi-ar placea irisii) care tine o saptamana-doua si apoi adio nu m-as arunca asa departe :incapatanat:
 

bebe Iris

Active Member
Laura, nu stiu cum fac pe suprafete mari, dar din cat am citit, nu se lucreaza mecanizat cu irisii. Si plivitul buruienilor se face manual. Rizomii se separa in iulie de preferinta, nu se scot toamna si replanteaza primavara.
De la tanti din Ungaria am cumparat si eu irisi, dar am fost dupa ei, nu prin posta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Claudito, draguto la mine marimea conteaza! :) Si frecventa :rofl:
Pe un trandafir care in final se face ditamai tufisul si se umple de flori toata vara as da si 10 si 20 de euro daca chiar arde, da' pe o papura d'asta cu floare colorata (nu ca nu mi-ar placea irisii) care tine o saptamana-doua si apoi adio nu m-as arunca asa departe :incapatanat:
:p Da' mai, dar cum sunt unii mai timpurii, altii mai tarzii, pana la urma daca ii alegi bine ai o luna de splendoare in gradina. Pentru ca, orice ai zice, te asigur eu ca sunt chiar o splendoare, sunt de-a dreptul voluptosi ;-) :rofl:


Bebelu ce calitate au irisii lui tanti asta? Ca de aia din link stiu de la unii de pe un forum italian ca sunt de calitate foarte buna P.S. Stai linistita, ca ce am scris in lista de la italieni tu nu ai...sper doar sa am finantele necesare sa-i pot lua la vara :roll:
 

bebe Iris

Active Member
Sunt mici rizomii, dar sunt sanatosi. Am avut si surprize, ca a inflorit altceva, dar in general am fost multumita.
Cum spuneam, am fost la ea si asa sunt toti rizomii ei, mici. Ii creste intr-un sol foarte nisipos.
( Cand am vazut rizomii uriasi de la francezi sau americani, era sa cad jos...sunt imensi. Nu stiu cum fac aia de-i ingrasa asa :rofl: )
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai luat si de la americani? E scum transportul? Eu am gasit un furnizor american cu preturi f. bune, majoritatea rozomilor la 4 si chiar 3 dolari si cu o lista cum n-am mai vazut nicaieri, dar nu accepta comenzi internationale :(
 

bebe Iris

Active Member
Asa este, doar prin prieteni din America am putut face rost. Sper ca si italienii au rizomi asa mari si frumosi.
 

laural

Well-Known Member
bebe Iris a spus:
Laura, nu stiu cum fac pe suprafete mari, dar din cat am citit, nu se lucreaza mecanizat cu irisii. Si plivitul buruienilor se face manual. Rizomii se separa in iulie de preferinta, nu se scot toamna si replanteaza primavara.
De la tanti din Ungaria am cumparat si eu irisi, dar am fost dupa ei, nu prin posta.

Multumesc frumos :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Si floarea si planta sunt mai mici. Sunt irisi miniaturali. Astia chiar imi plac tare mult. Imi place si tufita de frunze care ramane in urma florilor, nu raman niste lancii golase ca la cei mari.
 
Sus