Irisi II

Roxana Peled

Active Member
veretregn a spus:
Vai ce mă mănâncă degetele pentru niște pumila...
E o mancarime care mi-e tare bine cunoscuta :rofl:
Anul asta fac ce fac si tot imi iau cativa. O sta el inflorit doar o saptamana dar faptul ca e micut, inclusiv planta, pe mine ma amuza tare mult :D
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
veretregn a spus:
Vai ce mă mănâncă degetele pentru niște pumila...
E o mancarime care mi-e tare bine cunoscuta :rofl:
Anul asta fac ce fac si tot imi iau cativa. O sta el inflorit doar o saptamana dar faptul ca e micut, inclusiv planta, pe mine ma amuza tare mult :D

Păi irișii au de obicei o perioadă de înflorire destul de scurtă. Pumila merg de minune în rocărie. Am unul care nu depășește 10 cm și îl cresc în ghiveci.
 

Roxana Peled

Active Member
Asa e, ar merge in stancarie. Sunt interesante si frunzele asa micute sub forma de tufa, mult mai estetice in opinia mea decat lanciile de la irisii mari.
 

Orhi

Member
Buna ziua!
Sunt noua in zona asta a forumului si am o intrebare pentru cei mai priceputi: Am gasit pe strada mai multe plantute de iris (frunze viguroase, cu tot cu rizomi si radacini, unii partial cu pamant) care au fost aruncate dintr-o gradina in curs de reamenajare (cred ca vor sa puna exclusiv gazon, au aruncat mai multe plante viabile). Ii pot planta in ghivece? Ce sanse am sa le mearga bine? Eu aveam tot timpul impresia ca sunt plante doar de gradina dar, cum nu am asa ceva, am zis sa salvez macar cateva plantute... :roll:
Multumesc anticipat pentru orice raspunsuri / pareri! :)
 

Roxana Peled

Active Member
Draga mea, eu iti spun din experienta, poti planta orice in ghiveci ... atata timp cat il tii pe un balcon deschis de exemplu. Am avut trandafir catarator in ghiveci timp de 3 ani care mi-a inflorit frumos la fiecare inceput de vara, am avut si cires la ghiveci doi ani si a facut si cirese ... nu glumesc :rofl: Si nu era un cires pitic, era unul d'ala normal de la Brico.
Nu e nici o problema sa tii irisi in ghiveci si iti vor si inflori, o sa vezi. Trebuia sa aduni tot :)
 

Orhi

Member
N-am balcon, sper sa reziste in apartament. Eu ma straduiesc, stiu ca au flori superbe.
Da, trebuia dar, din pacate, nu am unde sa-i pun, pe langa orhidee, si, cum ziceam, fara balcon. Sper sa mai ia si altcineva din ei. Daca e cineva din Timisoara interesat, pot sa indic strada unde se afla mormanul de plantute. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Ups! :roll: La tinut in casa nu ma bag!
De murit nu cred ca o sa-ti moara dar m-as mira sa-ti infloreasca in conditii de apartament. Irisul chiar nu e o planta de umbra :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Imi plac mult irisii pentru ca sunt putin pretentiosi (cel putin varietatile mai comune pe care le am eu). Ma fascineaza insa piticii ce infloresc acum. Foarte mici la inaltime -cam 10 cm- cu o singura floare pe tija, superrezistenti la inghet si harnicuti foc. Cei violeti si-au inceput spectacolul, urmati intr-o zi sau doua de cei galbeni. :visator:

Ma intreb ce alte culori aveti voi?
 
Spre surpinderea ( dar si bucuria :marfa: ) mea din cei 3 irisi cumparati de la polonez carora nu le acordam nici o sansa 2 au scos capul. Deci fetelor nu renuntati sa sperati.
 

laural

Well-Known Member
Si eu am plantat irisii care pareau putreziti din acceasi comanda....sa vedem :rugaciune:
 
Sus