Irisi II

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ai dreptate, locul potrivit scoate plantele in evidenta. Desi am mai mult de lucru trebuind intervenit destul de des pentru a le rari, prefer ghivecele pentru plantele astea mici.
Imi place mult armeria, insa nu stiu de ce nu imi supravietuieste, nici ea nici saxifraga, desi am incercat de doua-trei ori locuri cu expunere diferita si soluri diferite. A ta e in combinatie in ghiveci?
 

kerkyra

Well-Known Member
Si mie imi place mult combinatia, Adina, cred ca o sa fur ideea. Irisi pitici am, ghiveci am, ceva suculente am... As putea tine ghiveciul pe balcon, sa am si in casa o parte de gradina (nu ca ar fi spatiu excedentar :), in plus din gradina si-ar putea lua zborul).
Si la mine au inceput sa infloreasca irisii inalti, doua nuante de mov, deocamdata, se mai pregatesc doua tufe. Ma si mir, dupa tratamentul pe care l-au suferit incepand din toamna: santier in gradina blocului, schimbat conducte, sapat santuri... dezastru (am mai povestit). Irisii au fost mutati o parte in toamna, o parte acum, altii au ramas fara frunze cand au acoperit santurile, la toamna intru in reamenajare cu ei. Piticii nu prea au inflorit, probabil din cauza de mutat in toamna si nu au avut soare cat aveau in vechea locatie.
 

veretregn

Active Member
Adina-Ioana a spus:
Ai dreptate, locul potrivit scoate plantele in evidenta. Desi am mai mult de lucru trebuind intervenit destul de des pentru a le rari, prefer ghivecele pentru plantele astea mici.
Imi place mult armeria, insa nu stiu de ce nu imi supravietuieste, nici ea nici saxifraga, desi am incercat de doua-trei ori locuri cu expunere diferita si soluri diferite. A ta e in combinatie in ghiveci?
Voi muta discuția în altă parte.

viewtopic.php?f=12&t=18147
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebelu, ce-mi place Dream Indigo :indragostit: Daca iti cascai ciocul, iti trimiteam anul trecut un rizom de Let's Boogie, impreuna cu ceilalti...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai mai uita-te si tu prin album,ca il vedeai, nu doar eu sa casc ochii precum melcul la bunatatile din albumul tau :rofl:
 
Sus