Irisi II

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca ii muti, neaparat muta-i cu mult pamint..... inainte de iarna nu prea e momentul lor de mutat.
 

laural

Well-Known Member
Off, ma mai duc in sambata la gradina si ma decid...Anul asta a fost prapad cu soarecii de camp, dar chiar sa roada irisii si gardul viu nu as fi crezut:rolleyes:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu as zice sa nu te risti sa-i muti, e deja prea frig, dupa parerea mea. Esti sigura ca unde-i muti nu-i vor vizita soarecii? In locul tau, daca tot e vorba de o operatiune de salvare extrema, mai degraba i-as scoate cu balot de pamant si i-as depozita intr-un loc fara inghet dar cu temperatura scazuta, 1-3 grade
 

laural

Well-Known Member
Pai varianta ar fi sa ii scot din gradina din camp si sa ii mut la Bran in curte sau in gradina din fata blocului...sigur nu sunt soareci ca in camp.Adica i-as putea tine in beci pana la primavara? La nenorocirea asta cu soarecii nu m-as fi asteptat in nici un caz...acolo am cam 15 buc...dar eu visam la o gradina plina peste cativa ani...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca e racoare bine in beci, da, poti sa-i tii. Nasoala treaba cu soarecii, anul acesta si la mine a fost prapad, nu mai prididesc sa cumpar si sa imprastii otrava peste tot! Sunt mult mai multi decat anii trecuti, cred ca si din cauza iernii blande care a trecut. Mie mi-au facut galerii in livada, mi-au si omorat un cires tanar, plantat doar de un an, i-au terminat radacinile :mad:
 

laural

Well-Known Member
Si eu am avut emotii cu pomii, toti 70 sau cati oi avea sunt plantati in ultimii doi ani. In schimb mi-au ros gardul viu de gladita...dar am speranta ca la primavara lastareste din nou. Am pus si eu otrava, dar nu cred ca are vre-un efect la cat de multi soareci sunt. Trebuie sa conving gasca de mate din cartier sa se mute 10 km la mine in gradina .
 
Ultima editare:

nina77

Member
Fetelor si la mine e jale anul asta cu soarecii, nici intr-un an nu am avut atat de multi.Ma bucur totusi ca nu mi-au distrus din plante, asta datorita dulailor care sunt pe pozitie :D Sper sa poti sa-ti salvezi irisii, Laura!
 

Nicola

Member
Da, clima cred, dar si faptul ca este un iris liliput( pitic).. Ei infloresc primii. Apoi cei medii la inceput de mai si spre sfarsit cei mari.
 

Genna

New Member
Si eu am unul, din cei mutati :) pana la urma s-au indurat de mine si u m-au lasat sa fiu curioasa pana in 2016.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata-i pe primii muschetari:

Primul iris barbos & irisi bulbosi :

 
Foarte frumosi! Am vazut weekend-ul asta si cativa irisi la gradina botanica din Bucuresti, dar cei mai multi urmeaza sa infloreasca peste vreo 1-2 saptamani. Mi-au placut mult si bujorii arbustivi, dar in mod special paeonia tenuiflora, cel care are frunzele precum mararul :)
 

elianna

Well-Known Member
Mi-au inflorit irisii clasici si in curand vor inflori si alte soiuri.
Sunt la inceput cu irisii si am ceva probleme.
Unul, cumparat din Polonia si plantat primavara trecuta, are doi boboci dar au inceput sa se usuce. Are soare partial, apa nici multa nici putina, nu stiu ce ar trebui sa-i mai dau. Anul trecut n-a inflorit ca a fost plantat tarziu.
Un altul, plantat toamna trecuta, nu are nici un boboc. Asta e cam la umbra ca au infrunzit trandafirii in fata lui. Poate fi problema de la umbra?
 
Sus