Justitia (Jacobinia)

instructor

Member
Si la mine se innegresc frunzele...probabil am udat-o prea mult.....sper sa isi revina....nu o mai ud pina nu i se usuca pamantul ...e bine asa oare?
 

Roxana

Active Member
si eu tot cans se usuca pamantul ii ud, dar tot li se ingalbenesc frunzele. poate sa fie si din cauza daunatorilor?
 

adinal

Member
Poate ii e prea cald. Eu am mutat-o pe a mea la geam (nu termopan) si o ud cand se usuca pamantul la suprafata. A inceput sa-si revina. Ii cresc si lastari. :)
 
D

dyayzh

Guest
In perioada de iarna isi mai pierde din frunze, dar, va "renaste" mai bogat si mai frumos :wink:
 

albela

Active Member
Sunt tare suparata :cry: . La iacobinia mea alba s-au uscat frunzele. Am uitat-o neudata. Merit o bataieeeeeeee :cry: . Mai e vreo sansa sa dea ceva din radacina?
 

ghia_don

Active Member
Daca s-au uscat numai frunzele mai are o sansa sa-i dea frunze noi , dar daca s-au uscat si ramuricile nu cred ca mai traieste. Tunde ce poti si vezi cum sta treaba cu lastarii, daca mai sint verzi uda-i cite putin si ea va da din nou.
 

albela

Active Member
Ce frumoasa si verde e Florinela. A mea in fiecare primavara arata rau are frunzele ingalbenite, dar tot se pregateste de inflorit. Abia dupa aia isi revine si arata asa frumos ca a ta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata cum se pregateste de inflorire:
Este din acelasi lot cu cele pe care le-am avut la vinzare.deci fetelor nu mai aveti mult de asteptat :D
 

Roxana

Active Member
ma bucur pentru tine, gabiuto. Asteptam si poze cu florile! :D
si mie mi-a murit Jacobinia.....tulpinile s-au innegrit si am taiat-o...dar nu si-a mai revenit. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa stea la umbra sau semiumbra.Nu ii place soarele si udata foooooarte putin.Tulpina s-a inegrit de la apa prea multa.
 

Roxana

Active Member
da, la asta m-am gandit si eu...ca este din cauza apei. dar acum e bine de stiu pe viitor. multumesc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si-a deschis florile:
Hei.......fetele la voi ce face???Este aceesi transa........



:?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sa te bucure cu multe flori!
A mea e puturoasa,obraznica,nerusinata,ca nu vrea sa infloreasca!Am facut-o in toate felurile da de se hotaraste pina la urma.
 
Sus