Kalanchoe

Roxana

Active Member
karmenutza, nu ai poze cu ea?
albela, este foarte frumoasa. poate se indura sa infloreasca si a mea.
 

kriss

Member
ieri i-am cumparat bunicii 2 kalanchoe si m-am facut si eu inca 2 lastarei mici. "mamele" lor erau inflorite asa:

 

zi_inflorata

Member
Moderator
Daca frumusetea mea are acum flori si boboci ma sfatuiti sa astept pana sa-i schimb ghiveciul? Ca e intr-unul mititel mititel.
 

albela

Active Member
Parerea mea e sa lasi frumusetea in pace pana trec florile. Pe bune ca e tare frumoasa :D .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Kriss, fi fara grija, se vor prinde cu siguranta. Fac foarte repede radacinute! Succes cu ele!

Am si eu 2 inflorite. Ar fi trebuit sa fie 3 inflorite, numai ca pe una am tuns-o acum o luna gasind-o atacata de "mergatori". Se era plina-plina de boboci :cry: Bine ca nu s-au propagat si la celelalte... :whew:



Zi_inflorata, sunt de acord cu Albela, asteapta pana i se trec florile. Daca plantutei i-a placut in acel ghivecel mic-mic, din moment de a inflorit, nu trebuie sa te ingrijorezi pentru marime. Doar sa fi atenta cu udarea, va trebui sa o uzi putin mai des. Culoarea este superba! :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Multumesc pentru sfaturi si aprecieri. Intr`adevar culoarea este superba. Abia astept sa infloreasca toate: am deja inradacinate portocalie, rosie iar sambata am primit un butas de culoare galbena. Deja devine obsesie!::rofl:
 

daisy111

Active Member
Va intreb si eu ceva...unde le tineti de va infloresc?la geam :? mai departe de geam :? ...defapt cata lumina primesc?si temp?
 

Roxana

Active Member
trebuie sa aiba lumina si dupa inflorire o perioada in care sa stea intr-o camera racoroasa si intunecata.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pe ale mele le tin la geam. Au multa lumina. Insa timp de 3 ani nu mi-au inflorit deloc. Secretul mi l-a spus un coleg mare iubitor de plante si care avea pervazul plin de plante inflorite: in primavara sa le tund.

V-am mai povestit: imi venea sa plang cand a bagat foarfeca in ele. Credeam ca le pierd, dar nu vroiam nici sa imi jignesc colegul neavand incredere in sfaturile lui :oops: Din 3 am tuns doar 2, ca nu ma induram de ele. Ei bine surpriza: in anul urmator cele 2 tunse au inflorit, iar cea pe care am lasat-o in pace, nu. De atunci le tund pe toate :rofl:

Anul trecut am schimbat insa perioada de tundere din primavara in toamna. Acum dupa cum ati vazut s-au deschis primele floricele.
 
Sus