Kalanchoe

ladybird

Member
Am si eu primele doua kalachoe.
Sper sa ma descur la fel de bine ca si voi.
Am avut cu mult timp in urma dar nu am reusit sa o patrez. Asa ca acum citesc totul despre ele.
 

paula

Member
sa stii ca kalachoele sunt niste floricele cu pretentii foarte reduse , nu trebuie sa ai emotii cu ele , oferale multa dragoste pentru ca te vor rasplati si ele cu multe flori
succes
 

Kalli

Member
va rog frumos, chiar nu a mai incercat nimeni sa obtina kalanchoe din seminte?! am cateva seminte de kalanchoe tigridia si sunt ffff mici, rasfirate prin punguta aia si nu stiu cum sa procedez cu ele.... parca ar fi firicele de nisip.... asa de mici sunt.... am emotii cu ele, nu stiu cum sa procedez... :ros_unghii:

are cineva vreo idee cum sa le pun, daca sa le acopar cu ceva sau nu?! :roll:
 
Am inteles ca daca sunt semintele foarte mici nu trebuie sa le acoprei cu pamant.Umezesti pamantul din vasul in care semeni, semeni semintele si apoi acoperi cu folie si le lasi pana cand plantutele sunt destul de viguroase. Daca gresesc rog pe cei cu experienta sa ma corecteze :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

numauita

Member
Planta mea a rezistat peste iarna si acum nu stiu ce sa ii fac, i-am curatat florile si frunzele uscate de anu trecut si vreau sa stiu daca trebuie tunsa ca sa facs flori sau o las asa si nu ii mai fac nimic.
 

adana

Member
si eu am una inflorita,e portocalie,si e simpla.nu stiu de ce,a fost rosie si batuta :) dar eu o plac si asa.
 

adana

Member
pai...poate tu esti mai norocoasa.cineva imi spunea aseara,ca poate nu a avut lumina deajuns.nu stiu ce sa zic,eu o tin pe balcon,dar e vremea asa cum este,si de unde soare :) dar e frumusica si asa.parca sunt niste stelute portocalii.
 

MONIS

Member
si eu am avut galben batuta si acum e simpla :rofl: mai am rosie simpla si portocaliu batuta,dar presupun ca nu o tine mult .... :rofl:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Vreau sa va arat ceva ce mi s-a parut dragut. Toata iarna kalanchoele mele au stat langa alte flori, printre care si un Trandafir de Madagascar obtinut din seminte anul trecut, pe care nu prea l-am bagat in seama ca creste foarte greu, dar l-am udat totusi cand aveam chef. Cand m-am uitat mai atent la pamant, am vazut o frunzulita. Am dat sa o iau de acolo dar am constatat ca avea radacini. M-am uitat mai atent si era o frunza de Kalanchoe. Nu stiu prin ce procedeu a ajuns acolo, ca nu statea chiar langa ghiveci.

Oricum ii merge foarte bine, a mai crescut de cand am gasit-o. Oare o fi zburat vreo saminta de la flori asta toamna?
 

numauita

Member
Cred ca frunzulitei i-a placut ghiveciul ala si a ales sa se mute, sau s-a inteles foarte bine cu trandafirasul si au decis sa ramana impreuna.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Oricum m-a induiosat foarte tare cand am vazut-o asa mica, parca ghemuita sup aripa protectoare a celeilalte.
 

ramona

Member
Sunt deosebite. Am patit un lucru asemanator dar a mea s-a mutat intr-un ghiveci de cactus. Acum am separat-o si e ok desi cred ca ii este dor de cactus ca nu mai are aceeasi viteza de crestere. Ei?! Ce sa-i faci? Sunt dragute oricum. :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Sa-ti traiasca si sa infloreasca . E tare frumusica. Ale mele sunt in tratamente pt. vizitatori, dar nu prea le mai vad inflorite. :(
 
Sus