kalanchoe !

diana999

Active Member
nici nu i s-au deschis bobocii ca s-au si uscat. :roll: care poate fi cauza? am udat-o putzin/mult?in rest arata bine ...sa tai florile uscate?
 

popescu gp

Well-Known Member
kalanchoe

Daca nu are lumina suficienta kalanchoia intra in repaus si florile se usuca .Daca vrei sa-i faci toaleta poti sa tai florile uscate daca nu ele vor cadea singure
 

diana999

Active Member
asta trebuie sa fie problema.nu are multa lumina.am citit ca trebuie taiate florile dupa c se ofilesc pt a se odihni planta :) ms
 

sicora fabian

Active Member
Kalanshoiul este planta de zi scurta, adica infloreste dupa ce se scurteaza ziua. Alta trebuie sa fie cauza caderii bobocilor!
 

diana999

Active Member
nici Stephanotis-ului nu-i merge bine.i s-au ingalbenit frunzele.bobocii ii cad. si hibiscusul isi face de cap.i s-au inmuiat unele frunzele.e normal ? :(
 

popescu gp

Well-Known Member
khalanchoe

Cineva a scris ca kalanchoia este planta de zi scurta;tin sa o contrazic caci fiind o suculenta are nevoie de lumina multa si caldura deci este pentru perioadele calde.Necesita iarna o perioada de repaus cand frunzele nu mai produc clorofila abundenta si devin mai palide uneori chiar cazand. Sunt si specii curgatoare cum ar fi tessa cu flori ca niste clopotei roz-portocalii cu rosu sau roz atarnatori si nu cu buchetele de flori simple sau batute ca la cele cunoscute si pe care le gasim in florarii
 

sicora fabian

Active Member
Da, Popescu gp, pentru crestere are nevoie de zi lunga, dar pentru inflorire are nevoie de zi scurta(asta nu inseamna intensitate luminoasa scazuta)!
Nu, Diana, nu-i normal. Eventuale cauze: Lipsa ori exces de apa, saraturarea pamantului, daunatori in sol.
 

diana999

Active Member
avandu-le de putzin timp trebuie sa ma obisnuiesc cu ele.niciunde nu scrie exact cum trebuiesc udate.trebuie sa-mi dau seama.poate si schimbarea locului e de vina[din magazin,la mine :D ]in primul rand evit stagnarea apei.poate nu le ud destul...............desi credeam ca trebuiesc udate mai rar odata cu venirea frigului :giggle: nu am experientza cu ele....dar nimeni nu s-a nascut invatzat ;-)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o intrebare pt al carei raspuns multumesc anticipat:
am si eu 4 kalanchoe si le tin in dormitor ,pt ca acolo am loc,e cam cald,le-ar merge mai bine daca le-as pune pe casa scarii?
 

sicora fabian

Active Member
Daca sunt mai mult de 10 grade, da.
De ce vrei sa le schimbi locul, nu infloresc, Menina?
Diana, mesjul cu hibiscusul ti l-am mutat la hibiscusi. Cu kalansoiul ce-ai mai facut?
 

diana999

Active Member
bine.multzumesc.kalansoiul este sub supraveghere....pana acum e bine doar ca nu mai are flori.ca sa nu mai deschid un topic pt o simpla intrebare... sicora fabian : mi-ai spus sa pun semintzele de thuja in nisip umed.zis si facut.ieri m-am uitat din greseala...si :eek: au incoltzit.ce sa fac?sunt verzi deja
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Acum sunt peste,insa in mijlocul iernii nu cred ca sare de 4-5 grade,asa ca inca nu stiu cum le-ar fi mai bine.Au primele frunzulite ,cele de jos, cam uscate,POATE CA E PREA CALD IN DORMITOR SAU PT CA NU LE-AM PREA UDAT STIIND CA SUNT SUCULENTE.
Multzu de raspuns
 

diana999

Active Member
si la mine primele frunzulitze sunt mai uscate.azi le-am rupt :) nu stiu daca am facut bine ....dar nu-mi place cum arata floarea mea. :( sper sa-si revina
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am uitat sa spun ca sunt pusi butasi din vara,si cred ca s-au inradacinat deja.
 

diana999

Active Member
frunzele ii sunt lasate.azi m-am uitat mai atenta.tulpina dinspre radacina e maronie,iar pe tulpina se lafaie multzi,mici si albi. :( sunt activi...ce sa-i fac?
 
Sus